Lösemilerin sitogenetik, moleküler sitogenetik, moleküler genetik ve klinik değerlendirilmesi
Cytogenetic, molecular cytogenetic, molecular genetic and clinical evaluation of leukemis
  1. Tez No: 165083
  2. Yazar: YASEMİN SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHTEREM BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
VI. ÖZET Lösemi, genetik değişikliklerin ve çevresel faktörlerin çok basamaklı bir süreç içinde hücrelerin farklılaşma ve çoğalmalarını etkilemesi sonucu ortaya çıkan hematopoietik hücrelerin malign hastalığıdır. Lösemi etkilenen hücre serisine göre gruplara ayrılır ve sınıflanır. Lösemi hastalarının tanı alması aşamasında malign hücrenin kökeni, klinik özellikler ve tespit edilen genetik anomaliler kullanılmaktadır. Genetik düzensizliğin tespiti tanıda ve hastalığın prognozunun takibinde önemli bilgiler verir. Bu nedenle en hassas ve uygun yöntemler kullanılarak araştırılmalıdır. Bu tez çalışması kapsamında lösemi hastaları sitogenetik analiz, moleküler sitogenetik analizi (FISH) ve RNA izolasyonu sonrası RT-PCR yöntemlerini kullanarak araştırılmıştır. Kullandığımız yöntemler içinde RT-PCR yöntemi test başarısı en yüksek test yöntemi olarak bulundu. Sitogenetik analiz ise sonuç vermede yüksek oranda yetersiz kaldı. FISH yönteminin başarı oranı da yüksek bulundu. Sitogenetik analiz ile bulmayı hedeflemediğiniz yeni anomalilerin bulunabilir olması bu yöntemin standart olarak çalışılmasını desteklemektedir. FISH ve RT-PCR'ın hassasiyetlerinin yüksek olması, mevcut anomalilerin gözden kaçmaması için önemli bir avantajdır. Kriptik anomalilerden şüphelenildiğinde, tanı ve takip bilgileri dikkate alınarak sıralı olarak amaca uygun bir şekilde kullanılmalıdırlar. 126
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY Genetic studies in leukemias are useful in giving accurate diagnosis, selecting appropriate therapy, monitoring the effect of therapy, detecting minimal residual disease, and determining overall prognosis. The goals of our study were to define the overall accuracy of FISH approach, cytogenetic banding, RT-PCR and compared them in order to determine prognosis; to evaluate the occurrence and type of genetic abnormalites in patients with failed karyotype; to reveal the occurence and type of cryptic abnormalites despite informative cytogenetic analysis; to set up a fast, reliable, informative appropriate methods to our laboratory. Classical cytogenetic banding analysis is considered the gold standart for the detection of chromosome abnormalities in leukemias at diagnosis and in prognosis. Our result showed that cytogenetic analysis have a high failure rate and non informative for cryptic abnormalities. RT-PCR and FISH's failure rate was low compared to cytogenetic analysis. RT-PCR and FISH are directed methods to specific anomalies and RT-PCR give more sensitive result. So we have to use more sensitive methods like FISH and RT-PCR analysis for known anomalies in remisson and relaps of patients and for the patients who has a failed karyotype analysis. 127