Düşük molekül ağırlıklı heparinin tendon iyileşmesi sırasında anjiogenezis üzerindeki etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Histologic analysis of low molecular weight heparin's effect on angiogenesis during tendon healing
  1. Tez No: 165106
  2. Yazar: YASİN MUŞDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK YETKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
42 Özet Amaç: Bu çalışmada yaygın bir şekilde kullanılan Düşük Molekül Ağırlıklı Heparin ( DMAH )'lerin tendon iyileşmesi sırasında anjiogenezis üzerinde etkilerini incelemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Otuz adet rat, onarlı gruplar halinde üçe ayrıldı. Tüm gruplarda, Asil tendonu kesildi ve primer tamir uygulandı. Grup II ve IU'deki deneklere, dört hafta süreyle ( Grup H'ye yarım doz Grup IH'e tam doz ) DMAH uygulandı. Grup I'deki deneklere ilaç uygulanmadı. Rat Asil tendonlannda oluşturulan deneysel cerrahi keşi ve primer tamir sırasında subkutan olarak uygulanan günlük DMAH'lerin etkisi değerlendirildi.Dördüncü hafta sonunda feda edilen ratlann Asil tendonlan alınarak histolojik olarak ışık mikroskobunda değerlendirildi. Bulgular: Histolojik olarak; DMAH verilen gruplarda önemli bir anjiogenez progenitörü olan VEGF aktivitesinde azalma tespit edildi. Grup I'deki VEGF aktivitesi tutulumu diğer gruplarla karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
43 Summary Aim: In this study extensive usage of low molecular weight heparin (LMWH) is performed to observe the effects on angiogenesis during tendon healing model. Materials and method: Thirty rats were equally divided into three groups. All these rats Achilles tendons were cut and primary repairs were applied. For four weeks the rats in Group II and III received LMWH subcutaneously. No drugs were administered to Group I rats. At the end of the fourth week all the rats were killed and their Achilles tendons were dissected for histological evaluation.. Histological assesments were carried out after the primary repair, following the surgical cuts on Achilles tendons, and daily subcutaneus LMWH has been applied on each inidividual rat. Facts and findings: Histologic assesment of tendons showed that LMWH administration caused a decrease in VEGF activity. By the way statistical analysis of the groups gave important differences.