Kolposkopi uygulanan hastalarda real-time PCR ile human papillomavirus (HPV) tanısı
Investigation of human papilomavirus (HPV) by real-time PCR assay in colposcopy patients
- Tez No: 165110
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL ROTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
64 ÖZET Bu çalışmada serviks kanserinin kadınlar arasında önemli bir sağlık problemi olması ve kanserin HPV ile ilişkisinden yola çıkılarak hastanemiz Kadm Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda servikal patoloji nedeniyle kolposkopiye yönlendirilen hastalarda Real Time PCR yöntemi ile serviks kanseri etiyoloj isinde önemli rolü olan HPV tip 16 ve diğer HPV tipleri araştırılmıştır. Kolposkopi esnasmda hastalardan servikal sürüntü örneği alınmış ve kolposkopik muayeneye göre hastalar 30 hastalık kolposkopi pozitif grup, 30 hastalık kolposkopi negatif grup olarak sınıflandırılmış, kontrol grubu olarak başka nedenlerle jinekoloji polikliniğine başvuran 30 hastadan servikal sürüntü örnekleri alınmıştır. Hastalara yaş, ilk koit yaşı, partner sayısı, gebelik sayısı, korunma yöntemi, partnerde HPV öyküsü, sigara kullanımı ve daha önce geçirilmiş CYBH öyküsü sorularım içeren bir anket uygulanmıştır. HPV DNA fenol kloroform yöntemi ile saflaştırılmış, MY 09/11 primerleri kullanılarak (Ll bölgesi) ilk tur çoğaltma yapıldıktan sonra, HPV tip 16 ve diğer HPV tiplerinin tespiti için LC Amplifikasyon karışımı ile Real Time PCR yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda kolposkopi pozitif grupta Real Time PCR ile HPV DNA tip 16 % 30, Tip 16 dışı tipler % 20 oranında pozitif bulunmuş, % 50 hastada HPV DNA negatif bulunmuştur. Kolposkopi negatif grupta Real Time PCR ile HPV DNA tip 16 % 3.3, Tip 16 dışı tipler % 6.7 oranında pozitif bulunmuş, % 90 hastada HPV DNA negatif bulunmuştur. Kontrol grubunda ise Real Time PCR ile HPV DNA tip 16 % 3.3, Tip 16 dışı tipler % 6.7 oranında pozitif bulunmuş, % 90 hastada HPV DNA negatif bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmayla servikal patoloji tespit edilen ve kolposkopi yapılan hastalarda HPV 16 ve diğer HPV tiplerinin bulunma sıklığım tespit ederek ve pozitif bulunan65 hastalarda sonuçların yaş, ilk koit yaşı, partner sayısı, gebelik sayısı, korunma yöntemi, partnerde HPV öyküsü, sigara kullanımı ve daha önce geçirilmiş CYBH öyküsü, smear sonuçlan gibi parametrelerle istatistik ilişkisi tartışılarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda kolposkopi yapılan hastalardaki HPV prevalansı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Since cervical cancer is an important healh problem among women and there is a significant association between HPV and cervical cancer, this study was designed to detect HPV type 16 and other types by Real Time PCR among women directed to colposcopy because of cervical pathologies in Obstetrics and Gynecology outpatient clinic in our hospital. Cervical smear samples were obtained from patients during colposcopy. Thirty of 90 patients were classified as colposcopy positive, the other thirty of 90 patients were classified as colposcopy negative according to colposcopic examination, 30 patients who did not have a colposcopic examination were included as a control group. All patients replied a questionnaire including the questions such as age, age of first intercourse, number of partners, parity, HPV story of the partner and other sexually transmitted diseases (STDs). HPV DNA was extracted by using phenol chloroform method and after the first amplification peformed by using MY 09/11 primers (LI region), Real Time PCR was performed by using LC Amplification mix to detect HPV type 16 and other types. HPV DNA type 16 and other types were positive in 30 % and 20 % of the colposcopy positive patients respectively. HPV DNA was not detected in 50 % of the patients in the same group. HPV DNA type 16 and other types were positive in 3.3 % and 6.7 % of the colposcopy negative patients respectively. HPV DNA was not detected in 90 % of the colposcopy negative patients. HPV DNA type 16 and other types were positive in 3.3 % and 6.7 % of the control group respectively. HPV DNA was not detected in 90 % of the control patients. As a result by detecting HPV type 16 and other types in colposcopy patients and interpreting the HPV results with the parameters such as age, age of first intecourse, number of67 partners, parity, HPV story of the partner and other STDs statistically, we tried to determine the prevalance of HPV infection among colposcopy patients in our hospital.