Abdominal cerrahi geçiren ve total parenteral beslenme uygulanan kanser hastalarında zeytinyağı bazlı yağ emülsiyonları ile soya yağı bazlı yağ emülsiyonlarının biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of olive oil based emulsions and soy based emulsions on biochemical parameters in cancer patients who had abdominal surgical operations
  1. Tez No: 165113
  2. Yazar: PELİN ONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE AKAL YILDIZ, PROF. DR. OSMAN ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
V ÖZET Eldeniz Onar, P., Abdominal cerrahi geçiren ve total parenteral beslenme uygulanan kanser hastalarında zeytinyağı bazlı yağ emülsiyonlarıyla soya bazlı yağ emülsiyonlarının biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Mart 2002 - Şubat 2005 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Beslenme Destek Ünitesi'ne danışılan, abdominal cerrahi operasyonu geçiren ve ameliyat sonrası dönemde total parenteral beslenme desteği (TPN) verilen, 40-60 yaş arası 20 kanser hastası üzerinde çalışılmıştır. TPN alacak olan hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak, 7 gün süreyle bir gruba zeytinyağı bazlı yağ emülsiyonu (ZBY), diğer gruba soya bazlı yağ emülsiyonu (SBY) verilmiştir. Hastalara günlük 25 kkal / kg enerji, 1.2 g / kg protein içeren TPN verilmiştir. 0. ve 7. gün kan örnekleri alınmıştır. Her iki grupta da 0. ve 7. gün glikoz, kan lipid profili ve TBARS değerleri arasında farklılık saptanmazken (p>0.05), karaciğer fonksiyon testlerinde 0. ve 7. günler arasında farklılık görülmüştür. ZBY grubunda 7. gün serum total protein, albumin, prealbumin, SBY grubunda ise 7. gün serum prealbumin ve vücut ısısı 0.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Eldeniz Onar, P., Comparison of the effects of olive oil based emulsions and soy based emulsions on biochemical parameters in cancer patients who had abdominal surgical operations, Hacettepe University Health Sciences Institute Master Thesis in Dietetic, Ankara, 2005. The study was carried out between March 2002 and February 2005 on twenty 40-60 years old cancer patients for whom the Hacettepe University Adult Hospital Nutrition Support Team was consulted. The patients had abdominal surgical operation and were supplied by total parenteral nutrition (TPN) in the post-operative period. The patients were grouped into two in a randomized manner. For 7 days, the first group was given the olive oil based emulsions (OBE) and the second one was given the soy based emulsions (SBE). The TPN comprised 25 kcal/kg energy and 1.2 g/kg protein. Blood samples were taken on the 0th and the 7th days. Among each th tH group, no difference was observed in the 0 and the 7 day glucose, blood lipid profiles and TBARS values (p>0.05). The liver function tests gave different results for the 0th and the 7th days for both groups.