Sistemik pirasetam tedavisinin iskemi reperfüzyon hasarına ve vasküler endotelyal büyüme faktörü yanıtına etkisi
Effect of systemic piracetam treatment on ischemia-reperfusion injury and vascular endothelial growth factor expression
- Tez No: 165112
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHAN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
64 ÖZET Gelişen cerrahi teknikler ve klinik tecrübelere rağmen, iskemi-reperfuzyon hasan, flep transferinde basan oranlarını olumsuz etkilemektedir. Nootropik bir ilaç olan pirasetamın, flep sağkalımı, iskemi-reperfuzyon hasan ve vasküler endotelyal büyüme faktörüne (VEGF) etkilerini göstermek amacıyla deneysel bir çalışma tasarlanmıştır. Epigastrik flep modeli oluşturulan 36 adet sıçan 4 gruba ayrılmıştır. Grup l'de (n=9), tek pedikül üzerinde kaldırılan flep yerine iade edildi. Grup 2'de (n=9), Grup l'le aynı işlem uygulandı, ameliyat sonrası 7 gün süreyle sistemik pirasetam tedavisi verildi. Grup 3'te flebe, 4 saat iskemi sonrası 2 saat reperfüzyon uygulandı. Aynı iskemi reperfüzyon modeli uygulanan Grup 4' e, reperfüzyondan 30 dakika önce ve ameliyattan sonraki 7 gün süreyle pirasetam tedavisi verildi. Tüm gruplarda, iki noktada flep kaldırılmadan önce ve sonra, iskemik fleplerde iskeminin 1. saatinde, reperfüzyonun 1. ve 2. saatlerinde kan akım hızlan ölçüldü. Bu noktalardan alman dokularda histolojik değerlendirme ve VEGF yanıtı değerlendirildi. Ayrıca, 7. gün sonunda flep nekroz yüzdeleri ölçüldü. Tüm gruplarda proksimal ve distal noktalarda yapılan kan akım hızlan arasında fark saptanmadı. İ/R uygulanan Grup 3'le pirasetam tedavisi verilen Grup 4 karşılaştırıldığında, reperfüzyondan sonraki 1. ve 2. saatlerde kan akım hızlan arasında herhangi bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Although improvements in techniques and experiences, ischemia-reperfusion injury reduces success rates in flap transfer. An experimental model was designed to study effects of piracetam on flap survival, ischemia-reperfusion injury and vascular endothelial growth factor (VEGF) expression. Epigastric flap model was used in 36 rats studied in 4 groups. Unipedicled flap was elevated and returned in Group 1 (n=9). The same procedure was performed but postoperative piracetam treatment was given for 7 days in Group 2 (n=9). Four hours ischemia and 2 hours reperfusion was applied in Group 3 (n=9). The same I/R model was applied to Group 4 (n=9), but piracetam was given 30 minutes before reperfusion and postoperatively for 7 days. Blood flow velocity was evaluated before and after flap elevation on two zones, in all groups and 1 hour after the onset of ischemia, 1 and 2 hours after reperfusion in ischemic flaps. Histological evaluation and VEGF determination was performed on tissue samples taken from these zones. Percentage of flap necrosis was measured on the seventh day. No difference was found between blood flow velocity rates of proximal and distal zones in all groups. Blood flow rates were similar in Group 3 and Group 4 on the 1st and 2nd hours of reperfusion.