GATA sağlık çalışanlarında kesici delici aletlerle yaralanma sıklığı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Exploring the frequency of sharps injuries and affecting factors among health-care workers in GMMA summary
- Tez No: 165128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET GATA Eğitim Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarında kesici/delici aletlerle yaralanma sıklığını belirlemek, yaralanmalara neden olan faktörleri tanımlamak, sağlık çalışanlarının yaralanmaları önlemeye ve yaralanma sonrasındaki uygulamalarına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla planlanan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma, Ocak-Mayıs 2005 tarihleri arasında GATA 1000+200 Yataklı Eğitim Hastanesinde Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığına bağlı kliniklerde uygulanmıştır. İncelenen kaynaklar doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu 341 sağlık çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama ve frekans analizi, grupların karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılmıştır. Tüm analizler için yanılma düzeyi olarak a = 0.05 değeri seçilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirme sonuçlarına göre; - 341 sağlık çalışanının 305'i mesleki hayatları süresince en az bir kez yaralandığını ifade etmişlerdir. - Hekimlerin ve teknisyenlerin en çok ameliyathanede, hemşirelerin ise yoğun bakım ünitesinde yaralandığı bulunmuştur. - Hekimler en çok sutur iğnesiyle ve sutur atarken yaralandıklarını belirtirken, hemşire ve teknisyenler en çok enjektör iğnesiyle yaralandıklarını ifade etmişlerdir. - Hekimlerin dörtte biri, hemşirelerin beşte biri, teknisyenlerin ise yaklaşık olarak yarısı yaralanmaya neden olan kesici/delici aletin kullanıldığı hastada enfeksiyon hastalığı olup olmadığını araştırmamıştır. - Yaralanmaya neden olan aletin kullanıldığı hastalardan 38'inde HBV, 8'inde HCV, 2'sinde ise HIV olduğu ifade edilmiştir. - Katılımcıların hiçbiri yaralanmasını rapor etmemiştir. Rapor etmeme nedeni olarak hekimler ilk sırada rapor edebilecekleri birim olmadığını gösterirken, hemşireler ve teknisyenler rapor etmek gerektiğini bilmediklerini belirtmişlerdir. 68- Hekimlerin diğer meslek gruplarına oranla invaziv işlemler sırasında daha sık eldiven kullandığı saptanmıştır - Hemşirelerin kontamine kesici/delici aletleri delinmeye dirençli atık kutularına atma konusunda diğerlerine göre daha dikkatli olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında, hastanelerde sağlık çalışanlarının kesici/delici alet yaralanmaları ve kan kaynaklı patojenlerden korunmasına yönelik sağlık çalışanlarına yol gösterecek ve gerekli kayıtları tutacak birimlerin kurulması önerilmiştir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a retrospective descriptive study that was planned to determine the frequency of sharps injuries in healthcare workers employed in GMMA as well as define factors that cause injuries and identify the attitudes of healthcare workers pertaining to prevention of injuries and practices following an injury. The study was conducted in all surgical clinics in GMMA 1000+200 bedded Training Hospital between January-May 2005. The questionnaire that was prepared with the aid of the literature by the researcher was applied on 341 healthcare workers. In the analysis of the obtained data, means and frequency analysis and for comparing groups Chi-Square test were used. For all analysis, the value of a = 0.05 was chosen as error level. According to the evaluation of the data from the research; - 305 healthcare workers (n=341) claimed that they were injured with sharps at least once during their occupational experience. - It was found that while physicians and technicians were most injured in operating rooms, nurses were most injured in intensive care units. - While physicians were injured most with suture needle while suturing, nurses and technicians were most injured with the syringe needle - One-fourth of physicians, one-fifth of nurses and almost half of the technicians didn't search if the patient which the sharps causing the injury was used had any infectious diseases. - It was claimed that; of the patients which the sharps were used, 38 were infected with HBV, 8 were infected with HCV and 2 were infected with HIV. - None of the respondents reported their injuries. For the reason of non- reporting behavior, while physicians pointed out the absence of a unit to report, nurses and technicians claimed that they didn't know if they should report. - It was found that physicians used gloves more frequently than the other occupation groups. 70- It was found that nurses were more attentive about disposing contaminated sharps than the other groups. In the light of the data from the research, it has been suggested that units could be established to keep essential records and lead the way for the injured health care workers about the prevention of sharps injuries and bloodborne pathogens. 71