Acut l-karnitin yüklemesinin badmintoncuların metabolik değerleri ve kan laktat değerleri üzerine etkisi
Effects of acut l-carnitin supplementation on badminton players' metabolic values and blood lactate values
- Tez No: 165127
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
46 ÖZET Bu araştırmanın amacı akut 1-karnitin yüklenmesinin laboratuar ortamında Sensormedics VmaxST sistemini kullanarak badmintoncuların metabolik değerleri ve kan laktat değerleri üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla bu araştırmaya badminton milli takımında yer almış üniversite çağındaki genç gönüllü yaş ortalaması 20.38 + 2.50 yıl, boy ortalaması 164.00 + 5.04 cm, vücut ağırlığı ortalaması 58.13 + 5.49 kg olan 8 bayan ve yaş ortalaması 25.38 + 3.20 yıl, boy ortalaması 180.25 ± 5.42 cm, vücut ağırlığı ortalaması 72.38 + 8.86 kg olan 8 erkek olmak üzere 16 badmintoncu katılmıştır. Max.V02'nin tespiti için Astrand protokolü kullanılmıştır. Bu protokolde hız 9.7 km/sa hızda sabitken eğim ilk üç dakikada 0 eğimde ondan sonraki her iki dakikada bir eğim %2 oranında artırılarak denek tükeninceye kadar koşturuldu. Test sırasında Sensormedics VmaxST Oxycon Mobile (Gaz Analizörü) sisteminde; 15 'er saniyelik aralarla 02 ve C02 konsantrasyonları, kalp atım hızı, dakika ventilasyonu ve solunum değişim oranı (R) ölçülerek bilgisayar yazılımı ve iletişim uygunluğu olan Notebook sayesinde dosyalandı. Kan laktik asit değeri Accuttrend lactate marka laktat ölçer ile yapılmıştır. Bayan deneklerin 1.Ölçüm (L-Karnitinsiz egzersizden sonra alınan ölçüm) ile 2. Ölçüm (L-Karnitinli egzersizden sonra alınan ölçüm), MaxVCh, MET, Max Enerji, SubMaxV02, SubMax Enerji, Max LA, Egzersiz KAS, TopV02, MaxKAS değerlerinin hiçbirinde anlamlı bir fark olmadığı tespit-47- edilmiştir (p>0.05). Erkek deneklerin 1. ölçüm ile 2. ölçüm MaxKAS değerleri arasında anlamlı fark (p0.05) olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
-48- ABSTRACT The aim of this study was to research the effects of acute L-carnitine supplementation, by using Sensormedics VmaxST system in laboratory conditions, on badminton players' metabolic values and blood lactate values. With this aim, 8 male and 8 female totally 16 badminton players participated in the study voluntarily. Subjects were in university ages and participated to the national badminton team, the 8 female subjects' age average is 20.38 + 2.50 years, height average is 164.00 + 5.04 cm, body weight average is 58.13 + 5.49 kg and 8 male subject's age average is 25.38 + 3.20 years, height average is 180.25 + 5.42 cm, body weight average is 72.38 + 8.86 kg. Astrand protocol was used for determining Max. V02. In this protocol, subjects had run until to becoming exhausted in the fixed speed of 9.7 km/h, incline was 0 at first 3 minutes and then had increased 2 % after per 2 minutes. During the test in Sensormedics VmaxST Oxycon Mobile (Gas Analyzer) system, O2 and CO2 concentrations, hearth beating ratio, ventilation per minute and respiratory changing ratio (R) had measured and filed by a notebook that had suitable computer software and communication. Blood lactate acid value had measured by a lactate measurer that branded“Accuttrend Lactate”. In female subjects' 1st and 2nd measurement, no significant differences had determined (results that taken after the without L-carnitine exercise) in the values of MaxV02, MET, Max Energy, SubMaxV02, SubMax Energy, Max LA, Exercise KAS, TopV02, MaxKAS. There was a significant difference between the male subjects' 1st and 2nd measurement (p0.05) in the 1st and 2nd measurement-49 values of MaxV02, MET, Max Energy, SubMaxVC^, SubMax Energy, Max LA, Exercise KAS, TotalVCh.