Trombositlerdeki serotonin miktarının HPLC yöntemiyle ölçümü ve sağlıklı gruptaki referans değerlerinin saptanması
Quantitation of seratonin levels of platelets by HPLC technique and determination of reference values within healthy individuals
- Tez No: 165138
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ERBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI. ÖZET Serotonin bitki ve hayvanlarda bulunan hem merkezi sinir sistemde hem de vazokonstraktör olarak periferik sinir sisteminde rol alan önemli bir mediatördür. Klinik olarak serotonin ölçümü özellikle Gastrointestinal sistemde yerleşimi olan karsioid tümördür. Bununla birlikte özellikle Alzahimar ve diğer hastalıklarda da ölçümü gün geçtikçe klinik değer kazanmaktadır.Klinik öneminin artması ile birlikte serotonin ölçümleri değerlendirmeye başlamış ve HPLC'nin kullanımı yaygınlaşmıştır. Serotonin özellikle trombositlerde depolanması nedeni ile trombosit serotoninin ölçümünün diğerlerine göre daha önemli olduğu klinik çalışmalarla vurgulanmıştır. Bu çalışmada özellikle trombosit içi, tam kan, serum, ve trombositten fakir plazma da serotonin ölçümleri yapılarak en uygun yöntemin belirlenmesi ve referans aralığının hesaplanması planlanmıştır. Bu amaçla bu dört farklı örnek materyalinde yapılan ölçümlerde gün içi ve günler arası tekrarl ana bilirlik çalışmalarında en uygun tekrarlanabilirliği tam kanda saptanırkan hepsinin
Özet (Çeviri)
VII. İNGİLİZCE ÖZET Serotonin (5-hydroxytryptamine) occurs frequently in both plants and animals. In humans serotonin is an important neurotransmitter, both in the central nervous system and in the periphery, where it acts as a vasoconstrictor. Although only 1 % of the total body serotonin content is found in the central nervous system, serotonergic neurones play a central role in many processes, such as blood pressure control, sleep, thermo-regulation, eating and drinking behaviour and memory (22,93). Measurements of the serotonin concentration of the cerebro-spinal fluid, however, have been shown not to reflect the processes occurring in the brain. Outside the central nervous system, serotonin is found principally in the trombosits (approx. 97 % of total body serotonin content) (91). The trombosits themselves cannot synthesize serotonin, but have a very effective uptake system and for this reason are used as a neuropharmacological model system to test serotonin-uptake blockers. In addition to the trombosits, serotonin is also found in the chromaffine cells of the gastrointestinal tract where it forms part of the gastrointestinal tract hormone system. A number of diseases are accompanied by pathological changes in serotonin metabolism. The most significant of these in so far as routine clinical chemistry is concerned, is carcinoid syndrome, for the diagnosis of which the determination of serotonin can be of great importance (94,92). Carcinoid syndrome is a hormone-producing tumour occurring particularly in the gastrointestinal tract where it accounts for some 8 % of malignant tumors in the small intestine, and 0.3 % of those in stomach and large intestine (75). It also occurs in the bronchioles (0.6 % of malignancies), the liver and the ovaries (1 %) Although various hormones have been detected in cases of carcinoid syndrome, some 45 % of colon carcinoids investigated were serotonin positive (55,75). 57The hormones secreted by the tumor are thought to be responsible for carcinoid syndrome's symptoms, most frequently flushing, colics, diarrhoea, peptic ulcer, chronic intermittent incomplete ileus and paroxsymal shortness of breath (80). Today the determination of serotonin or its metabolite 5-HIAA belongs to the standard diagnostic tests when carcinoid syndrome is suspected. HPLC methods for the determination of serotonin in serum, plasma and urine are becoming increasingly important since this analytical technique satisfies the demands for sensitivity and specificity. 58