Kobay safra kesesinde serotonin reseptörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 27698
  2. Yazar: F. SENA SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DÜLGER (AYANOĞLU)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Serotonin (5-HT) insan vücudunda başlıca enterokromafin hücrelerde, trombositlerde ve santral sinir sisteminin çeşitli bölgelerinde bulunan bir biyojen amindir. 5-HT' in özellikle mide-barsak sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle, çalışmamızda 5-HT'in kobay safra kesesinde etkisi olup olmadığını ve etki görülmesi halinde bunun hangi tip reseptörler aracılığı ile oluştuğunu açıklamayı amaçladık. 5-HT, KSK şeritlerinde bifazik yanıta neden olmaktadır. Bu cevap, düşük 5-HT konsantrasyonlarında (10-8 - 10-6 M) kasılma, yüksek konsantrasyonlarda ise (10-6 - 10-4 M) gevşeme şeklindedir. Dokuların duyarlılığının farklı olması nedeni ile kasılma yanıtı tüm dokularda gözlenememiş ve bu etki çok etraflı incelenememiştir. Bunun yanında gevşeme cevabı 5-HT 1 parsiyel agonisti metiserjit ile kompetetif olarak bloke edilmiştir (pA2: 5.76 ). 5-HT 2 antagonist! olan ketanserin dokunun 5-HT' e cevabını değiştirmemiştir. Sonuç olarak, bu bulgular 5-HT' in kobay safra kesesinde gevşemeye neden olduğunu ve bu cevabın muhtemelen 5-HT 1 benzeri reseptörler aracılığı ile oluştuğunu göstermektedir. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Serotonin (5-HT) is a biogen amine that is mainly found in the enterochromaffin cells, thrombocytes and certain regions of the central nervous system. 5-HT is believed to have an important role especially in the regulation of the gastrointestinal system function and the purpose of this study was to examine whether 5-HT had any effect on the gall-bladder strips of the guinea-pig, if so, to examine the type of receptor(s) that mediate this action. 5-HT caused a biphasic response in the gall-bladder strips of the guinea-pig. This response was in the form of contraction at low concentrations (10-8 - 10-6 M) and relaxation at high concentrations (10-6 - 10-4 M). Probably due to different sensitivities of the tissue strips, contracting effect was not observed in all tissues and so could not be examined in detail. The relaxation of the tissue was antagonized competetively by methysergide (5-HT 1 partial agonist), (pA2: 5.76). 5-HT 2 receptor antagonist ketanserin was ineffective in antagonizing the 5-HT response. In conclusion, these findings suggest that 5-HT causes relaxation in the gall bladder strips of the guinea-pig via activation of 5-HT 1 like receptors. 35