Kırklareli koşullarında ayçiçeği bitkisinin su-üretim fonksiyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 16514
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
-17- öz Ayçiçeği bitkisinin, su-üretim fonksiyonunun belirlenmesi amacıyla, yürütülen bu çalışmada kısıntılı sulama koşullarında, dane veriminde beklenebilecek azalmaları tahmine yarayan, verim etmeni (ky) değerleri bulunmuştur. Denemeler, Köy Hizmetleri ATATÜRK Araştırma Enstitüsü (Kırklareli) arazilerinde 1989 ve 1990 yıllarında tarla parsellerinde yürütülmüştür. Araştırmada, su stresi olmayan ve üç kez sulanan tanık konudan, 390 kg/da ile en yüksek ürün alınmıştır. Bu konuda ayçiçeğinin sulama suyu gereksinimi 537 mm; su tüketimi ise 867 mm olarak saptanmıştır. Farklı gelişme dönemlerinde uygulanan su kısıntılarının, dane verimine etkileri farklı olmuştur. Kısıntıların uygulandığı dönemlere göre verim etmeni (ky) değerleri 0,83 (Tabla oluşumu ve süt olumu dönemlerinde sulama) ile 1,21 (Çiçeklerime ve süt olumu dönemlerinde sulama) arasında değişmiştir. Mevsimlik Ky değeri 0,90 dolaylarında bulunmuştur. Kısıntılı sulama yapılması durumunda, kısıntının tabla oluşumu ve süt olumu dönemlerindeki sulamalara eşit olarak paylaştırılması ve çiçeklerime döneminde kısıntı uygulanma ması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT In this study, the water production of sunflower was obtained and Yield response factors (Ky), which are used for estimating expected yield reductions under limited water conditions, were determined. Experiments were carried out at the Village Affairs Atatürk Research Institute in Kırklareli in İ989 and 1990. The highest yield was obtained from the non stressed treatment, which was irrigated three times. In this treatment, irrigation water requirement and evapotranspira- tion of sunflower were found to be 63? and 86? mm, respectively. The effect of water stress created at different growth stages was found to be different. Yield response factors varied from 0. 83 (Irrigation at head set and milk stage) to 1.21 (Irrigation at flowering and milk stage) depending on the growth stage in which limited water was applied. Ky for the total growing period was found to be approximately 0.90. Under the conditions of limited irrigation, stress should be equrally distributed between head setting and milk stages, no stress should be allowed in flowering stage.