Ağır bünyeli topraklarda farklı damlatıcı debileri ve uygulanan toplam sulama suyu miktarlarının nem dağılımına etkisi
- Tez No: 16515
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
-IV- öz Bir damlatıcı altında, ağır bünyeli topraklarda nem dağılımını belirlemek amacıyla 1990 yılında bir arazi çalışması yapılmıştır. Araştırmada 2, 4, 6 ve 8 lt/h damlatıcı debileriyle 16 lt sulama suyu uygulandıktan sonra ölçülen toprak nem değerlerinden suyun yatay yönde damlatıcı dan itibaren sırasıyla 45, 50, 55 ve 55 cm uzaklığa kadar ilerlediği belirlenmiştir. Aynı debilerle toplam 32 lt sulama suyu uygulanmış ve nemin damlatıcı dan itibaren sırasıyla 55, 55, 60 ve 60 cm'ye dek ilerlediği saptanmıştır. 2 ve 4 lt/h"lik damlatıcı debileriyle 64 lt sulama suyu uygulanması durumunda da nemin damlatıcıdan itibaren sırasıyla 60 ve 65 cm'ye kadar ilerlediği saptanmıştır. Denemeden elde edilen sonuçlara göre, damlatıcı debileri ve uygulanan toplam sulama suyu miktarları arttıkça toprak neminin yatay yönde daha fazla ilerlediği belirlenmiştir. Sulama suyu miktarı arttıkça toprak profilinde 90 cm'nin altına sızma yoluyla kaybolan su miktarı da artmıştır. WOODING (1968) yöntemine göre hesaplanan damlatıcı aralığı 44-93 cm; deneysel olarak ise maksimum 90-130 cm; minimum 60-100 cm arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-V- RBSTRHCT This study was conducted to determine moisture distribution in a heavy soil profile under an isolated trickle source in 1990. As a result of applying a total of 16 It water with trickle discharge rates of 2, 4, 6 and 8 U/h, lateral water movement from the trickle source were 45, 50, 55 and 55 cm respectively. When the amount of water applied was increased to 32 It with the same discharge rates as above, lateral water movements from the trickle source were 55, 55, 60 and 60 cm, respectively. Applying a total of 64 It of water with trickle discharge rates of 2 and 4 lt/h, resulted in lateral water movement of 60 and 65 cm respectively from the trickle source. Results of this study, indicated that as the flow rates and amounts of water applied increased, the rate of moisture movement in the horizontal direction also increased. Deep percolation losses below the 90 cm of the soil profile increased as the amount of water applied increased. Emitter spacings varying from 44 to 93 cm were estimated by Wooding's equation. On the other hand, experimental emitter spacings changed between 90-130 cm as maxsimum and 60-100 cm as minimum.