Turunçgil ilaçlamasında klasik püskürtme yöntemleri ve elektrostatik yükleme yöntemi etkinliğinin belirlenmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 16513
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
XII ÖZ Bu çalışmada klasik püskürtme yöntemleri (püskürtme tabancası, yardımcı hava akımlı pülverizatörler) ve elektrostatik yükleme yöntemiyle turunçgil ağaçları (Hamlin ve W. Navel çeşitleri) üzerinde ağaç tacı iç ve dış yüzeylerinde farklı yükseklik ve yönlerde birim yaprak alanında tutulan ilaç miktarı, bağıl tutunma oranları, biyolojik etkinlik ve ilaç kayıplarının boyutları belirlenmiştir. Birim bitki yüzeyinde tutulan ilaç miktarı ve ilaç kayıplarının ölçümünde Stardust ve BSF is maddeleri kullanılarak fluorometrik yöntemden yararlanılmışta". Biyolojik etkinlik çalışmalarında ise, yazlık beyaz yağ kullanılarak turunçgil beyaz sineği (D.Citri) üzerinde her bir yöntemin sağladığı etkinlik saptanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; bütün pülverizatörlerle en fazla bağıl tutunma oranı Hamlin çeşidi portakalda ve ağaç tacı alt bölgelerinde sağlanmıştır. Ağaç farklı yönleri üzerinde birim yaprak alanında tutulan en küçük ilaç miktarı değişim katsayısı yüksek hava verdisi sağlayan pülverizatörlerle elde edilmiştir. Elektrostatik yükleme aynı pülverizatörün yüksüz uygulamasına göre iz maddesi kalıntı miktarını ve % biyolojik etkinliği arttırmıştır. En fazla ilaç kayıpları püskürtme tabancası ile ilaçlamada ağaç altlarında meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT In this study; deposit relative deposition and biological efficiency of the pesticide sprayed by conventional spraying (hand-gun, air-carrier sprayers) and electrostatic charging method were determined on the out side and the inside of the citrus trees (Hamlind and W.Navel orange sorts) in varioxis heights and sides of the tree canopy. Also, pesticide losses caused for each application method were determined. As tracer substances, BSF and Stardust were used, the deposition was detected with fluorometric method. The biological efficeny for each method was determined using Dialeurodes Citri (Ashmead) and white oil sprajis. According to the obtained results; the highest relative deposition for all sprayers was provided skirt of the tree on Hamlin orange. The lowest variability of deposition (% CV) at different sides of the tree was carried out by the highest air volume sprayers. Electrostatic charging method has increased deposition and biological efficiency comparing with the uncharged application of the same sprayer. The highest losses were occured in spraying by hand-gun under the tree canopy.