Parçalı kemik kırıklarının şifasında serbest periost greftlerinin etkisi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 17812
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Splanknokrani um parçalı kırıklarında serbest periost greftlerinin ossifikasyon üzerine olan etkisini incelemek amacıyla 16 köpekte mukaye seli olarak deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmada kullanılan 16 köpeğin 8 tanesinde korpus mandibula ve arkus zigomatikusta parçalı kırık oluşturulduktan sonra tibiadan alınan serbest periost grefti uygulanmıştır. Kalan 8 köpekte ise, korpus mandibula ve arkus zigomatikusda parçalı kırık yaratılarak kendi halinde iyileşmeye bırakılmıştır. Kırık iyileşme dönemlerini araştırmak amacıyla köpekler 2, 4, 6 ve 8. haftalarda incelemeye alınmıştır. Bu dönemler sonunda elde edilen bulgular makroskopik, radyolojik ve histopatolojik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Kınk iyileşmesi, belirli dönemler sonucu çeşitli faktörlerin etkisiyle oluşmaktadır. Bu faktörler içinde periost son derece önemli rol oynamaktadır. Yaptığımız deneysel çalışma sonucu; periost grefti uyguladığımız grupta kırık iyileşmesinin kontrol grubuna göre daha hızlı ve daha matür olduğu, ayrıca kontrol grubunda periost yokluğuna bağlı olarak defekt kenarlarında yuvarlaklaşma ve kemik kaybı oluştuğu yapılan makroskopik, radyolojik ve histopatolojik incelemelerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To examine the effects of periosteal grafts on ossification in the comminuted fractures of the splanchnocranium, an experimental study was performed on 16 dogs. Of the 16 dogs utilised in the experimental study, comminuted fractures of the corpus mandibula and arcus zygomaticus were made and the periosteal grafts harvested from the tibia were used. The fractures of the remaining 8 dogs were left to spontaneous healing as the control group. The dogs were examined in the postoperative 2, 4, 6 and 8th days for controlling the degree of ossification in the bone healing periods. The results which were obtained by the end of these periods were taken into the macroscopical, radiological and histopathological examinations. Bone regeneration occurs in certain periods under the influences of several factors. Among these periosteum is one of the most important factors During our experimental study, we have found out that, bone healing was more rapid and mature in the group which periosteal grafting was performed. In addition to these findings, bone loss and rounding at the fracture sites of the control group was also seen.