Doğu Akdeniz bölgesinde armutlarda ateş yanıklığı hastalığı (Erwinia omylovora Burr. Winslow et al.)'nın tanısı ve yaygınlık durumu üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16516
  2. Yazar: SEBİHA TOKGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI öz Bu araştırma Doğu Akdeniz bölgesinde armutlarda ateş yanıklığı hastalığı (Erwima amylovara Burr. Winslow et al.)'nın tanılanması ve yaygınlık durumunun saptanması amacıyla yapılmıştır. Bölgedeki armut ağaçlarında ateş yanıklığı hastalığının tipik belirtileri görülmüştür. Hastalıklı armut ağaçlarından alınan örneklerden laboratuvarda elde edilen bakteri yel izolatların tamlama ile. ilgili çalışmalar sonucunda E. amylovora oldukları saptanmıştır. Hastalık Doğu Akdeniz bölgesinde İçel de % 43.51, Adana'da % 39.16, Kahramanmaraş'ta % 76.57 ve Gaziantep“te % 9. 12 oranında tesbit edilmiştir. Hatay ilinde dağınık olarak bulunan armut ağaçlarında gözlem yapılmış ve Merkez ilçe'de hastalığa rastlanılmıştır. Elde edilen verilere göre Doğu Akdeniz bölgesinde ateş yanıklığı hastalık oranı % 42.37”dir. Bölgede armut bahçelerinin % 61 ini oluşturan 1-5 yaş grubu bahçelerde yaygın olarak bulunan Santa maria ve Williams çeşidi armutlarda ağır enfeksiyonlar gözlenmiştir. Yerli çeşitlerde hastalığa yakalanmakla birlikte Santa maria ve Williams çeşitl erindeki kadar ağır bir hastalık tablosu gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research on the identification and distribution of fireblight disease {Erwfms smyfavans Burr. Winslow et al.) of pear trees has been conducted in Eastern Mediterranean Region of Turkey. The pear trees in the region showed the typical symptoms of the disease. The bacterial isolates obtained from the samples taken from the infected trees have been identified as Erwmfa smyfovoro in the laboratory. In Eastern Meditterranean Region, the incidence ratio of disease was 43.51, 39.16, 76.57 and 9.12 percent in İçel, Adana, Kahramanmaraş and Gaziantep proviences, respectively. The trees in the central provience of Hatay were extremely dispersed, and observations on these trees showed that the disease occured. According to the results obtained, the incidence, ratio of fireblight found 42.37 percent. Heavy infections observed on the Santa maria and Williams pear varieties which were common in the 1-5 year-old group which constitated 61 percent of the all pear orchards in the region. Although the disease occured on the native varieties, the causal agent of the disease has never been as destructive as it was on Santa maria and Williams varieties.