Hemodiyaliz uygulanan hastalarda kas kuvveti değerlendirilmesi
  1. Tez No: 165162
  2. Yazar: ERİNÇ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET: Kronik böbrek yetmezliği, hastaların tüm vücut sistemleri etkileyen, diyaliz veya tranplantasyon gibi replasman tedavileri gerektiren ve kişilerin yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen bir hastalıktır. Dolayısıyla bu hastalık sürecinde etkilenen diğer sistemlere ait komplikasyonların değerlendirilmesi, hastaların fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan bir bütün olarak ele alınması ve hayat kalitelerinin yükseltilmesi ana hedefler olmalıdır. Bu hasta popülasyonunda yaşam kalitesi önemli ölçüde azalmaktadır. Azalan fiziksel aktivite ve kas kuvveti fonksiyonel kapasitenin düşmesine neden olan en önemli etkenlerdir. Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında kas kuvveti incelenmiştir. Kronik böbrek yetmezliğinin kas kuvveti üzerine var olan olumsuz etkilerine ek olarak tek bir hemodiyaliz seansının kas kuvveti üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda hemodiyaliz hastalarının kas kuvvetleri beklenildiği gibi sağlıklı sedanter kişilere göre daha düşük bulunmuştur. Bir hemodiyaliz seansının kas kuvveti üzerine herhangi bir etkisi bulunmamıştır. Kronik böbrek yetmezliğinin kas kuvveti üzerine olan olumsuz etkilerini kontrol etmenin zorluğu açıktır. Bu bağlamda en doğru yaklaşım uygun egzersiz programlan ile hastaların kas kuvvetini ve fiziksel aktivitelerini arttırmaktır.57 Böylece hastaların fiziksel ve mental fonksiyonlarını yükseltmek ve hayat kalitelerini arttırmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Chronic renal failure is a disease that affects patients' all systems, which necessitates replacement therapies such as hemodialysis or transplantation and affects the quality of life of patients to a considerable amount. Evaluation of complications of other systems which are affected during the disease and considering the patients physiologically, psychologically and socially as a whole and raising the quality of life must be the main purposes. The quality of life decreases in considerable amount in this patient population. The most important factors which causes diminished functional capacity is the decreased physical activity and muscle strength. It has been shown that chronic renal failure has many negative affects on muscle strength in many studies. In this study, we examined the muscle strength of hemodialysis patients. We aimed to observe the affects of single session hemodialysis on muscle strength, in addition to the existing negative affects of chronic renal failure on muscle strength. As a result, we found that muscle strength of hemodialysis patients are lower when compared with healthy sedentary controls as expected. A single session of hemodialysis has no affects on muscle strength.59 The difficulty of controlling the negative affects of chronic renal failure on muscle strength is clear. In this context the most accurate approach is to increase the muscle strength and physical activity of patients by appropriate exercise programs. Thus it is possible to increase the patients' physical and mental functions and quality of life.