Farklı yüzey bitirme işlemlerinin porselenlere etkilerinin incelenmesi
The evaulation of the effects of the different surface treatments on dental ceramics
- Tez No: 165161
- Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ BEYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI I - ÖZET FARKLI YÜZEY BİTİRME İŞLEMLERİNİN PORSELENLERE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Porselenlerde uygulanan yüzey işlemleri; farklı glaze fırınlama yöntemleri, kimyasal etkileşmeler ve polisaj teknikleri olarak özetlenebilir. Bu yöntemlerle, en pürüzsüz yüzey ve çiğneme yüklerine en dayanıklı restorasyonun oluşturulması amaçlanmaktadır. Elde edilen yüzeyin pürüzsüzlük derecesi ise, bakteri tutulumunu en aza indirerek, dişeti sağlığını devam ettirmesi, daha estetik olması ve karşıt arktaki aşınmaları önleme açısından önemlidir. Bu çalışmada; protetik dişhekimliğinde, yaygın olarak kullanılan porselenlere uygulanan farklı yüzey bitirme işlemlerinin, etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada IPS d. SIGN ( Ivoclar Schaan, Liechtenstein ), Antagon ( Elephant Hoorn, Holland ), Ceramco 3 ( DeguDent GmbH, USA ) ve Vitadur Alpha ( Vita, Germany ) olmak üzere dört ticari porselene, zımpara, lastik,Sof-Lex, HP pasta, otoglaze, overglaze ve iyon değişimi yöntemleri olmak üzere yedi farklı yüzey bitirme işlemi uygulanmıştır. Farklı yüzey bitirme işlemlerinin porselenlere etkisi profilometrik ( yüzey pürüzlülüğü Ra) ve mikromorfolojik ( SEM analizi) yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular tek yönlü varyans analiz yöntemiyle istatistiksel olarak yorumlandı. Mikromorfolojik açıdan, overglaze ve sonra otoglaze'in en düzgün yüzeyleri oluşturduğu, bunu HP pasta, lastik, Sof-Lex ve zımparanın takip ettiği, mikromorfolojik açıdan, aynı yüzey bitirme işlemleri tüm porselenlerde, birbirine benzer özellik gösterdiği, overglaze ve otoglaze işlemlerinin, mikromorfolojik olarak düzgün yüzeyler içermesi, profilometrik ölçümlerde pürüzlülük değerlerinin diğer yüzey işlemlerine göre düşük olması gibi aranan yüzey özellikleri açısından tutarlılık göstermektedir ve HP pastalar, gerek mikromorfolojik olarak düzgün yüzey oluşturması, gerekse profilometrik olarak en pürüzsüz yüzeyi teşkil etmesi, pratik olarak, klinikte sınırlı yüzey bitirme işlemlerinde güvenle kullanılabileceği sonucunu ortaya koymuştur. 64
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY THE EVAULATION OF THE EFFECTS OF THE DIFFERENT SURFACE TREATMENTS ON DENTAL CERAMICS The surface treatments applied on dental ceramics are; various glazing procedures, chemical interactions and polishing techniques.Thus, a smooth and resistant surface can be obtained. The smoothness of a restoration provides minimazing the bacterial adhesion, maintaning the periodontal health and the aesthetic, and preventing the probable abrasions of the antagonist dental arch. The purpose of this in vitro study was to determine the effect of different surface treatments on the structural surface properties of widely used dental ceramics. The dental ceramics used were; IPS d. SIGN (IvoclarSchaan, Liechtenstein), Antagon (Elephant Hoorn, Holland), Ceramco 3 (DeguDent GmbH, USA) ve Vitadur Alpha (Vita, Germany). The materials and methods used in the surface treatment were; grit papers, rubbers, Sof-Lex finishing kit, HP paste, autoglaze, overglaze and ion changing. The effect of different surface treatments on surface roughness and microtexture of dental ceramics was determined using profilometry and SEM.The results were statistically analysed with the one way ANOVA analysis of variance test. The SEM results showed that the surface smoothness was ranged as follows: overglaze, autoglaze, HP paste, rubber, Sof-Lex and grit paper. The surface treatment methods didn't showed significant difference between various dental ceramics. The overglaze and autoglaze treatment procedures showed micromophologically smooth surfaces and low values in profilometric measurements. According to the profilometric measurements HP pastes displayed micromorfologically smooth surfaces and it is assumed that they are suitable materials for clinical use. 65