Soyada Nezara viridula (L.)'nın bitki ve dane gelişmesine etkisinin saptanması
  1. Tez No: 16519
  2. Yazar: NURSEL ÖZSAYDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
IV öz Yapılan bu çalışmada, kafes ve parsel denemeleriyle farklı yoğunluktaki Nazara virudula (L) 'nın soya bitkisinin vegetatif ve generatif gelişmesine etkisi araştırılmıştır. Nazara virudula.(L)'nın populasyon yoğunluğuna bağlı olarak Soya tohumlarında emgi sayısının arttığı, tohumda buruşma ve renk değişimi oluştuğu saptanmıştır. Danedeki emgi sayısı artışına bağlı olarak çimlenme gücü ve çimlenme hızı da azalmaktadır. Nazara vjridula (L.) zararı bitkinin hasat olgunluğunda bir gecikmeye de sebeb olmaktadır. Buna karşın ürün miktarında meydana gelen kayıp danedeki kalite kaybına göre daha önemsiz olmaktadır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The effect of Uezsra vfrfduls (L.) in different population density on the vegetative and generative growth of soybean studied in cage and plot trials. In this work. It was determined that on soybean seeds numbers of sucking, clumping and darking in color were increased as a result of increase in number of population of Nazara viridufa (L). Germinating ability and time of the seeds were negatively corelated with the increase in number of sucking: Nazara vihöula (L.) also caused delaying harvesting maturity of plants. But, decrease of yield by Nazara viridute (L) was relatively less than the decrease in seed quality.