Farklı soya çeşitlerinde zararlı miridae ve pentatomidae (Hemiptera) türlerinin popülasyon yoğunluklarının araştırılması
Investigation of populationdensities of harmful miridae and pentatomidae (Hemiptera) species on differentsoybeanvarieties
  1. Tez No: 1015996
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞEFİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2025 yılında Tarsus (Mersin) ve Karataş (Adana) ilçelerinde ikinci ürün soya yetiştiriciliğinde Pentatomidae ve Miridae (Hemiptera) familyalarına ait zararlı türlerin farklı soya çeşitlerindeki popülasyon yoğunluklarını, tanelerde oluşturdukları zarar düzeylerini ve dane verimine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada denemeler, tesadüf blokları deneme desenine kurulmuş olup, parsel büyüklüğü 25 m²olacak şekilde ve her parselde her çeşitten 4 soya sırası bulunacak biçimde olmuştur. Örneklemeler doğrudan sayım yoluyla yapılmıştır. Çalışmada 4 farklı soya çeşidi (Adel, Lider, Olivya ve Turbo) kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Creontiades pallidus (Rumb.) (Hemiptera: Miridae) popülasyonu, her iki örnekleme alanında (Alifakı ve Kızıltahta köyleri) da Olivya ve Adel çeşitlerinde R5 dönemine (tohum oluşum başlangıcı) maksimum düzeye ulaşmıştır. Popülasyon yoğunlukları tarihlere göre incelendiğinde; tepe noktası oluşturduğu belirlenmiştir. Hemiptera takımı Pentatomidae familyasından olan ve Piskokulu yeşil böcek olarak bilinen Nezara viridula (L.) nın ise heriki yerde da en yüksek ortalama popülasyon yoğunluğu R6 döneminde (maksimum tohum oluşumu) belirlenmiştir. Nezara viridula'nın en yüksek popülasyon yoğunlukları bazı farklılıklarla birlikte Olivya ve Adel çeşitlerinde saptanırken, nispeten düşük yoğunluklar Lider çeşidinde kaydedilmiştir. Gerek C pallidus ve gerkse N. viridula popülasyon yüksek olduğu Kızıltahta köyünde emgi görmüş tohum oranı Olivya (%36) ve Adel (%23) çeşitlerinde en yüksek olurken, Alifakı köyünde sırasıyla %25 ve %15 oranlarıyla nispeten daha düşük olmuştur. Nispeten daha düşük emgi zararı Lider (%6 ve %14) çeşdinde kaydedilmiştir. Uzun boylu ve dik bir habitusa sahip olan çeşitlerde heriki zararlı böcek türünün popülayon yoğunlukları genelde düşük olurken, yayvan ve kısa boylu bir yapıya sahip olan Olivya ve Adel çeşitlerinde (erkenci)nispeten daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte verim Alifakı köyünde en yüksek verim Olivya çeşidinde, Kızıltahta köyünde ise Lider çeşidinde saptanmıştır. Bu sonuçlara göre bu iki zararalı türün verimden daha ziyade tohum kalitesini daha çok olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2025 in the Tarsus (Mersin) and Karataş (Adana) districts to determine the population densities of pest species belonging to the families Pentatomidae and Miridae (Hemiptera) in double cropping soybean cultivation across different soybean cultivars, as well as to evaluate their damage levels in grains and their effects on grain yield. In the study, trials were established according to a randomized complete block design, with a plot size of 25 m² and four soybean rows for each cultivar per plot. Sampling was performed via the direct count method. Four different soybean cultivars (Adel, Lider, Olivya, and Turbo) were utilized. According to the study results, the population of Creontiades pallidus (Rumb.) (Hemiptera: Miridae) reached its maximum level at the R5 growth stage (beginning seed) in the Olivya and Adel cultivars at both sampling sites (Alifakı and Kızıltahta villages). When population densities were analyzed chronologically, it was determined that an apex was formed. For Nezara viridula (L.), a member of the family Pentatomidae within the order Hemiptera known as the Southern green stink bug, the highest average population density at both locations was determined at the R6 growth stage (full seed stage). While the highest population densities of Nezara viridula were detected in the Olivya and Adel cultivars with certain variations, relatively low densities were recorded in the Lider cultivar. In Kızıltahta village, where both C. pallidus and N. viridula populations were high, the sucked seed rate was highest in the Olivya (36%) and Adel (23%) cultivars, whereas it was relatively lower in Alifakı village at rates of 25% and 15%, respectively. Relatively lower sucking damage was recorded in the Lider cultivar (6% and 14%). It was determined that population densities of both pest species were generally lower in cultivars possessing a tall and erect habit, while densities were relatively higher in the Olivya and Adel cultivars (early maturing), which possess a prostrate growth habit and short stature. Furthermore, the highest yield was detected in the Olivya cultivar in Alifakı village, whereas the Lider cultivar showed the highest yield in Kızıltahta village. Based on these results, it was concluded that these two pest species negatively affected seed quality to a greater extent than yield.