Değişik turunçgil anaçlarının marsh seedless ve redblush altıntop çeşitlerinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 16518
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZ Bu araştırmada Yerli turunç (Citrus aurantium L. var.“Yerli”). Troyer ve Carrizo sitranjları ( Citrus sinensis Osb. x Poncirus trifoliata Raf. var.“Troyer ”ve“Carrizo”), Volkameriana (Citrus volkameriana Pasq. ve Tan.), Yuzu ( Citrus junos Sieb. ex. Tan.), Kleopatra mandarini (Citrus reshni Hort. ex. Tan.), Taiwanica (Citrus taiwanica Tan. ve Shim.), Benecke Üç Yapraklx (Poncirus trifoliata Raf. var.“Benecke”), Sitrumelo 1452 (Citrus paradisi Macf. xPoncirus trifoliata (L.) Raf. var.“1452”) ve Brezilya turuncu (Citrus aurantium L. var.“Brezilya”) anaçlarının Marsh Seedless ve Redblush altıntoplarında meyve verim ve kalitesi ile bitkisel özellikler üzerine etkilerinin belirlenmesine ve Bölgemizde bu iki altıntop çeşidi ile, iyi bir uyuşma gösterecek en uygun anaç veya anaçların saptanmasına çalışılmıştır. 1988 ve 1989 yılarında yürütülen denemede her iki çeşitte yüksek meyve verimi ve kalitesi sitranjlarda; düşük değerler ise, Benecke Üç Yapraklıdan elde edilmiştir. Volkameriana üzerindeki Marsh Seedless altıntopunda meyve verimi yüksek bulunurken, Redblush 'ta düşük verim alınmış ve her iki çeşitte de kalite olumsuz yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, effects of citrus rootstocks whichwere local sour orange (Citrus aurantium L- var.“Yerli”), Troyer and Carrizo citranges (Citrus sinensis Osb. x Poncirus trifoliata Raf. var.“Troyer”and“Carrizo”), Volkameriana (Citrus volkameriana Pasq. and Tan.), Yuzu (Citrus junos Sieb. ex. Tan.), Kleopatra mandarini (Citrus reshni Hort. ex. Tan.), Taiwanica (Citrus taiwanica Tan. and Shim.), Benecke trifoliate orange (Poncirus trifoliata Raf. var.“Benecke”), Citrumelo 1452 (Citrus paradisi Macf. * Poncirus trifoliata (L.) Raf. var.“1452”) and Brazilian sour orange (Citrus auratium L. var.“Brazilian”) on fruit yield, fruit quality and morphological characters of Marsh Seedless and Redblush grapefruits have been studied; so the best rootstock or rootstocks for Marsh Seedless and Redblush grapefruit varieties in Mediterranean Region of Turkey was tried to find out. In general, the highest fruit yield and the best fruit quality were obtained from the trees of both varieties on citranges; however the lowest fruit yield and the worst fruit quality were obtained from the tree on Benecke trifoliate orange. During 1988 and 1989 years, Marsh Seedless grapefruit on Volkameriana had high fruit yield, but Redblush grapefruit on Volkameriana had low; this rootstock have negatively affected also the fruit quality of both of grapefruit varieties. - 2 ~