Gebe koyunlarda intraamniyotik surfaktan uygulamasının preterm kuzuların akciğer gelişimi üzerine etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
The histopathologic and biochemical analysis of lung development of preterm lamps by the administration of intramniotik surfactant to pregnant sheep
- Tez No: 165205
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
61 ÖZET RDS'nin önlenmesi ve tedavisinde, antenatal glukokortikoidler ve postpartum surfaktan replasmanın yaygın kullanılmasına rağmen, RDS halen premetüre yenidoğanlarda mortalite ve morbiditenin başta gelen nedenidir. Tavşanlarda, koyunlarda ve babonlarda yapılan çalışmalar, antenatal intraamniotik surfaktan uygulamasının RDS'den korunmada, postpartum intratrakeal uygulama kadar etkili olabileceğini göstermiştir. Bu deneysel çalışmamızda 8 adet erişkin merinos cinsi koyundan 4 tanesine intraamniotik surfaktan uygulanması sonrası ve 4 tanesine surfaktan uygulanmadan sezaryen ile erken doğum yaptırılarak preterm kuzuların akciğer gelişimi biyokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Ortalama 115±7.5(ortalama±SD) gebelik gününde, fetal ultrasonogram eşliğinde, tahmini fetal ağırlığa göre 100 mg/kg surfaktan koyunlara intraamniotik olarak 20 G spinal iğne ile kontrollü bir şekilde fetal ağzın yakınına verildi. İntraamniotik surfaktan uygulanmasından 24 saat sonra koyunlar sezaryen için hazırlandı. İntraamniotik surfaktan uygulanmadan önce ve sezaryen sırasında amnion kesesi açılmadan önce L/S oram bakılmak üzere 5 cc amnion mayii alındı ve kodlandı. Doğan preterm kuzular entübe edilerek bronkoalveolar lavaj ile L/S çalışması için örnek alındı. Daha sonra ekstübe edilen kuzular sodyum pentobarbital ile uyutuldular ve histopatolojik inceleme için alınan akciğer dokuları kodlanarak %10'luk formaldehit ve %2'lik gluteraldehit içinde fixe edildi.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY In spite of great advances in its prevention and treatment, antenatal glucocorticoids and postpartum surfactant replacement therapy, RDS of the newborn remains a major course of mortality and morbidity in preterm newborn. The previous studies on rabbits, lambs and baboons demonstrated that intraamniotic administration of exogenous surfactant is as effective as postpartum intratrakeal administration in prevention of RDS. In our experimental study 4 of 8 Merinos sheep were given intra-amniotic surfactant and remaining served as controls. The animals were delivered by cesarean section and the lung maturity of newborn preterm lambs were evaluated with histopatological and biochemical parameters. On gestational day 115±7,5 (mean±std. deviation) 100 mg/kg surfactant was administered intraamniotically with 20 G spinal needle near the fetal mouth under ultrasound guidance. 24 hour after administration of surfactant, the lambs prepared for cesarean section. A sample of amniotic fluid was collected with a 1 0 ml syringe for L/S determination to test fetal lung maturity, both before the intraamniotically administration of surfactant and before the incision of amniotic membranes. After cesarean section the preterm lambs were entubated and a sample of amniotic fluid was collected for L/S determination with bronchoalveolar lavage. Than the preterm lambs were killed with pentobarbital sodium, the chests were opened; the lungs were then removed from the thorax and fixed in %10 formaldehid and %2 gluteraldehid solution for histopatological examination.