Gebe koyunlarda enerji yetersizliğinin serum kortizol ve dışkı metaboliti (11,17-dioksoandrostan) düzeylerine etkisi
The effect of energy restriction on serum cortisol and fecal metabolite (11,17-dioxoandrostan) in pregnant ewes
  1. Tez No: 193950
  2. Yazar: ATİLA ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN ALTINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gebe koyunlarda enerji yetersizliğinin serum kortizol ve dışkı metaboliti (11,17-dioksoandrostan) düzeylerine etkisiAraştırmanın amacı, ileri gebelikte Sakız ırkı koyunlarda enerji kısıtlamasının serumkortizol ve dışkı metaboliti (11,17-dioksoandrostan) üzerine etkisini araştırmaktır.38 adet Sakız ırkı koyun çalışma için rastgele seçilerek senkronize edilmişler ve koçkatımı yöntemiyle tohumlanmışlardır. Gebeliğin 106. gününde koyunlar her birinde 10hayvan olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır: Normal enerjili rasyonla beslenen gebe koyunlar(NE), yetersiz enerjili rasyonla beslenen gebe koyunlar (YE) ve gebe olmayan koyunlar (GO).Kan alımları gebeliğin 90., 104., 117., 130. ve 144. günlerinde sabah saat 07:00'de aç karnınayapılmıştır. Kanlar vakumlu serum tüpleri ile V. jugularis'ten alınmıştır. Dışkı örnekleri,gebeliğin 90. gününden başlanarak doğuma kadar ve haftada iki gün olmak üzere (Salı veCuma) sabah saat 07:00'de aç karnına toplanmıştır. Dışkı örnekleri 0,5 g tartılarak plastikşişelere alınmış ve kan numuneleri ile birlikte -20oC'de derin dondurucuya konulmuştur.Serumlar ve dışkılar ekstrakte edildikten sonra kortizol ve 11,17-dioksoandrostan (11,17-DOA) düzeyleri saptanmıştır.NE ve GO'da 104.
Özet (Çeviri)
The effect of energy restriction on serum cortisol and fecal metabolite (11,17-dioxoandrostan) in pregnant ewesThe objective of the present study was to investigate the effect of energy restriction onserum cortisol and fecal metabolite (11,17-dioxoandrostan) in Sakız ewes in late gestation.38 Sakız ewes were randomly separated, synchronized and mated with ram addingmethod for this study. The ewes were separated into 3 groups of 10 animals each in day 106of pregnancy: Normal energy fed pregnant group (NE), energy restricted fed pregnant group(ER), and the non-pregnant group (NP). Blood samples were taken from Vena jugularis withserum vacutainer tubes at 7.00 a.m. before feeding on day 90, 104, 117, 130 and 144 ofpregnancy. Fecal samples were taken at 7.00 a.m. before feeding starting day 90 of pregnancyand taken twice a week. Fecal samples were weight 0,5 g into plastic tubes and were stored asserum samples at -20Co in the deep freezer.