Anöstrüsteki koyunlarda farklı doz gebe kısrak serum gonadotropininin dölverimi üzerine etkileri
Effects of different doses of pregnant mare serum gonadotrophine on reproduction in anoestrus sheep
- Tez No: 303448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amil E, Anöstrüsteki koyunlarda farklı dozdaki gebe kısrak serum gonadotropininin dölverimi üzerine etkileri, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Dölerme ve Sun'i Tohumlama Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, VAN, 2010. Bu çalışmada anöstrüs dönemindeki koyunlarda farklı dozlardaki PMSG'nin üreme üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada 2-6 yaşlı Akkaraman ırkı 75 koyun ve 8 koç kullanıldı. Anöstrüs dönemindeki koyunlara 13 gün süreyle vaginal sünger yerleştirildi. Süngerler çıkarılırken rastgele, G500 (n=20), G600 (n=20), G700 (n=20) ve G0 (n=15) şeklinde gruplara ayrılan koyunlara sırasıyla, 500, 600, 700 IU PMSG ve izotonik tuzlu su enjekte edildi. Gruplarda günde iki defa kontrolle kızgın koyunların iki fertil koç ile çiftleşmeleri sağlandı. Onbeş-20 gün sonra kızgın koyunlar tekrar çiftleştirildi. Birinci kızgınlık döneminde, G500, G600, G700 ve G0 gruplarında, östrüs ve gebelik oranları, sırasıyla yüzde 80.00, 95.00, 90.00 ve 73.30 ve 7768.75, 73.68, 88.88 ve 63,63 olarak bulundu (P>0.05). Aynı dönemde gruplara göre çoklu doğum oranı yüzde 36.36, 28.57, 50.00 ve 0.00 olarak bulundu. G700 ve G0'ları arasındaki fark önemliydi (p0.05, G700 ile G0 arasında p>0.01 düzeyinde fark vardı). İkinci kızgınlık döneminde, verilen gruplara göre kızgınlık gösteren koyun sayısı sırasıyla, 7, 4, 1 ve 5 olarak bulundu. Bu dönemde, verilen gruplara göre benzer olan doğum oranları sırasıyla 71.42, 50.00, 100.00 ve 60.00 olarak bulundu. Bu döneminde çoklu doğuma rastlanmadı. Çalışma sonuçları, anöstrüs döneminde, yağlı kuyruklu Akkaraman koyunlarında kullanılan progestagen PMSG kombinasyonunun yüksek düzeyde östrüs senkronizasyonu sağladığını ortaya koydu. PMSG'nin yüksek dozları daha iyi çoklu doğum ve kuzu verimi sağladı. Yağlı kuyruklu koyunlarda yüksek doz PMSG kullanımının daha başarılı olacağı kanısına varıldı. Ayrıca, ikinci döneminde görülen kızgınlıklar bu döneminde uyarılan koyunlarda siklik aktivitenin en az birkaç siklus devam edebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Amil E, Effects of different doses of pregnant mare serum gonadotrophine on reproduction in anoestrus sheep, Department of Reproduction and Artificial Insemination, Institute of Health Sciences of Yüzüncü Yil University, Master Thesis, Van, 2010. In this study, the effects of progestagen plus different dose of PMSG on the reproductive parameters were investigated in anoestrous ewes. Two-six years old 75 Akkaraman ewes and 8 rams, were used as material. Firstly, intra-vaginal sponges were inserted for 13 days. After sponges removal, ewes those were injected with 500, 600, 700 IU PMSG and saline, were allocated randomly into groups, G500 (n:20), G600 (n:20), G700 (n:20) and G0 (n:15). Ewes came in heat were checked and bred twice daily with two proven rams in each group. The ewes were retested between days 15 and 20. At the first oestrous period, the rate of oestrous and pregnancy were found to be percent, 80.00, 95.00, 90.00 and 73.30 and 68.75, 73.68, 88.88 and 63.63 in given groups, respectively (P>0.05). In this period, multiple birth rates were found to be percent 36.36, 28.57, 50.00 and 0.00 in given groups, respectively, and the changes between G700 and G0 was statistically significant (p0.01). At the second oestrous period, the number of ewes in heat was 7, 4, 1 and 5 in groups, respectively. In this period, the comparable birth rates were found to be percent 71.42, 50.00, 100.00 and 60.00 in groups, respectively. In this period, multiple births were not observed. The results indicated that used a combination of progestagens plus PMSG caused a high percent synchrony oestrous in anoestrous Akkaramans. High doses PMSG gave better multiple birth and litter size. It is concluded that using high dose PMSG for efficient reproduction will be more successful in fat-tailed ewes. Also, in the second oestrous period, seen ewes came estrous, anoestrusewes induced of cyclic activity showed at least a few cycles may continue.