Gebe koyunlarda C vitamini ve mineral ilavesinin bazı akut faz proteinleri, antioksidan enzim düzeyleri, serum biyokimyası ve hematolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of vitamin C and mineral supplementation on some acute phase proteins, antioxidant enzyme levels, serum biochemistry and hematological parameters in pregnant sheep
- Tez No: 931557
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÜRGÖZE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Çalışma, gebeliğin üçüncü ayından başlayarak doğuma kadar belirli aralıklarla C vitamini (Askobik asit), mineral karması (Bakır glukanat, sodyum selenit, manganez glukanat, çinko glukonat) ve C vitamini (Askorbik asit) +mineral karması (Bakır glukanat, sodyum selenit, manganez glukanat, çinko glukonat) uygulamalarının gebelik ve laktasyon dönemindeki koyunlarda oksidan/antioksidan denge, akut faz proteinleri, hematoloji ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 60 baş sağlıklı İvesi ırkı dişi koyun kullanıldı. Gebe koyunlar G1 (n:15) kontrol grubu, G2 (n:15) vitamin grubu, G3 (n:15) mineral karması grubu, G4 (n:15) vitamin + mineral karması grubu olarak 4 gruba ayrıldı. Gebeliğin 3. ayından itibaren doğuma kadar, G2 grubuna her hafta 5 ml C vitamini enjeksiyonu yapıldı. G3 grubuna iki haftada bir 0.6 ml mineral enjeksiyonu yapıldı. G4 grubuna ise haftada bir C vitamini enjeksiyonu ve iki haftada bir C vitamini enjeksiyonunu takip eden günde mineral karması enjeksiyonu uygulandı. G1 grubuna diğer gruplar ile uyumlu olacak şekilde haftada bir 5 ml serum fizyolojik enjeksiyonu uygulandı. Koyunlardan, gebeliğin 3., 4. ve 5. aylarında, ayrıca erken laktasyon (laktasyonun 1. ayı) ve geç laktasyon (laktasyonun 3. ayı) dönemlerinde kan örnekleri alındı. Alınan örneklerde MDA, TAS, TOS, OSI, haptoglobin (Hp), seruloplazmin (Cp), hematoloji ve rutin biyokimya analizleri gerçekleştrildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out to investigate the effects of vitamin C (Ascorbic acid), mineral mixture (Copper gluconate, sodium selenite, manganese gluconate, zinc gluconate) and vitamin C (Ascorbic acid) + mineral mixture (Copper gluconate, sodium selenite, manganese gluconate, zinc gluconate)applications on oxidant/antioxidant balance, acute phase proteins, haematology and some biochemical parameters in pregnant and lactating ewes at certain intervals starting from the third month of pregnancy until birth. Material and Method: In the study, 60 healthy Ivesi breed female ewes were used. Pregnant ewes were divided into 4 groups as G1 (n:15) control group, G2 (n:15) vitamin group, G3 (n:15) mineral mixture group, G4 (n:15) vitamin + mineral mixture group. From the 3rd month of gestation until birth, the G2 group received 5 ml vitamin C injection every week. G3 group received 0.6 ml mineral injection every two weeks. The G4 group received weekly vitamin C injection and fortnightly mineral mix injection on the day following the vitamin C injection. G1 group received 5 ml saline injection once a week in accordance with the other groups. Blood samples were taken from the ewes at the 3rd, 4th and 5th months of pregnancy, as well as during early lactation (1st month of lactation) and late lactation (3rd month of lactation). MDA, TAS, TOS, OSI, haptoglobin (Hp), ceruloplasmin (Cp), haematology and routine biochemistry analyses were performed.