İrritabl barsak sendromu olan hastalarda anksiyete duyarlılığı aleksitimi, istismar, kişilik özellikleri ve yaşam kalitesi
Anxiety sensivity, alexitimy, abuse, penorality quality of life of patients with irritable bourel syndrome
- Tez No: 165228
- Danışmanlar: PROF.DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET İBS fonksiyonel bîr barsak hastalığıdır. Bu hastalar tıbbi hizmetlerden daha fazla yararlanma eğiliminde olup, buna bağlı olarak artmış iş gücü kaybına ve tıbbi bakım harcamalarının artmasına neden olurlar. Aynı zamanda bu hastalar bozulmuş yaşam kalitesine sahiptirler. ÎBS ile psikiyatrik durumlar arasında da oldukça güçlü bir ilişki vardır. Biz bu çalışmamızda; kendi toplumumuzda fiziksel, cinsel ve duygusal istismar ile irritabl barsak sendromu arasındaki ilişkiyi, bu hastalardaki yaşam kalitesini, aleksitimi, anksiyete duyarlılığını ve kişilik özelliklerini araştırdık. Çalışmaya 18 yaş üstü üç grupta toplam 128 olgu alındı. Birinci grupta yaşlan 40,37 + 15 olan, 28 erkek ve 13 kadın olmak üzere 41 İBS'li; ikinci grupta yaşlan 40.36 + 15 olan, 17 kadın ve 16 erkek olmak üzere 33 ÎBH' lı; üçüncü grupta ise yaşlan 40.33 + 11 olan, 42 kadın ve 12 erkek olmak üzere 54 sağlıklı kontrol olgusu vardı. Çalışmadakilere SF-36, anksiyete duyarlılık skorlaması, Toronto aleksitimi skalası, istismar sorulan ve kişilik Özelliklerini değerlendirmek için MMPT yi içeren soru formları verildi. İstatistiksel analiz SPSS 11.0 paket programı ile yapıldı. İBS ve İBH' Ular birbirine benzer olarak, kontrollere göre daha aleksitimik bulundu. İBS' lilerde hem İBH hem de kontrollere göre artmış anksiyete duyarlılığı vardı. İBS ve İBH'lılar birbirine benzer olarak, kontrollere göre daha fazla istismara maruz kaldıkları bulundu. Kişilik özellikleri balonundan üç grup arasında anlamlı fark saptanmazken, İBS ve İBH' Ularda kontrollere göre azalmış yaşam kalitesi bulundu. İBS olanların psikopatolojik açıdan da değerlendirilmeleri ve gerektiğinde psikiyatrik destek almaları, İBS' li hastalarda önemli bir özellik gibi görünmektedir. VH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IBS is a functional bowel disease. These patients are having more tendency to benefit from medical care, related to this they cause increased productive power lose and medical care costs. At the same time they have lower quality of life than normal individuals. IBS and psychiatric events have a strong correlation. In our study, we researched the relationship between IBS and physical, sexual and emotional abuse, life quality, alexitimy, response of anxiety, personality property in our society. The study group included 128 patients who were older than 18 years old. In the first group, 41 IBS patients (28 males, 13 females; mean age: 40.37 + 15), in the second group, 33 IBD patients (17 males, 16 females; mean age: 40.36 ±15) and in the third group 54 gastroenterology clinic outpatients (42 males, 12 females; mean age: 40.33 ± 11) were included in the study. The patients in our study were given questionnaire of SF-36, anxiety sensitivity score, scala of Toronto alexitmy, questionnaire about abuse and MMPÎ to evaluate the personality property. Statistical analysis was performed by SPSS 1 1.0 package program. IBS and IBD patients were found similarly alexitimic compared to control group. IBS patients had increased response of anxiety compared to IBD patients and control group. We found that IBS and IBD patients were more exposed to abuse compared to control group. There were no difference of personality property between each groups, however IBS and IBD patients had lower quality of life. The psycopathological evaluation and psyciatrical support when needed, seem to be an important aspect in the IBS patients. VIII