Dört yoğun bakım skorlama sisteminin performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 165275
- Danışmanlar: PROF.DR. YALIM DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışmamızda dört ayrı yoğun bakım skorlama sisteminin performansını değerlendirerek, hasta popülasyonumuz ile uygunluklarını inceledik. Çalışmaya, 72 saat ve daha fazla yatmış olan 200 hasta dahil edildi. 16 yaşından küçük çocuklar, yanık hastalan, beyin ölümü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Her hasta için demografik özellikler olan; yaş, cinsiyet, yoğun bakım ünitesine yatış tamsı, yandaş kronik hastalıklar, yoğun bakım ünitesine nereden sevk edildiği, yatışın medikal veya cerrahi nedenle olması, öpere edilmiş ise acil veya elektif olması, yoğun bakım yatış süresi ve çıkış durumu kaydedildi. APACHE II, SAPS II, LODS orijinal metodolojilerinde tarif edildiği şekilde, ilk 24 saatte en kötü değerler dikkate alınarak hesaplandı. TRIOS, orijinal metodolojisinde tarif edildiği şekilde hesaplandı. TRIOS hesaplanması için, 48. ve 72. saatlerde SAPS II ve LODS hesaplandı. Skorlama sistemlerince hesaplanan puanlardan, lojistik regresyon formülleri kullanılarak öngörülen mortalite oranı hesaplandı. Skorlama sistemlerinin performansları kalibrasyonlarının ve diskriminasyonlarının değerlendirilmesi ile test edildi. Ölen hastaların yaş ortalaması istatistiksel açıdan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0.05'tir.“Receiver Operating Characteristic”eğrisi altında kalan alanlar her dört sistem için 0.8'in üzerindedir. Dört skorlama sistemi için de kalibrasyon kabul edilebilir olmakla 38birlikte, hiçbiri gerçekleşen mortaliteye tam olarak yaklaşamamışlardır. Dört skorlama sistemi için diskriminasyon iyidir. Her dört sistem, yaşayan ve ölen hastalan birbirinden ayırtedebilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, sistemler arasında belirgin bir farklılık gözlenmemiştir. Çalışma popülasyonunun, sistemlerin oluşturulduğu orijinal popülasyonlardan farklı olduğu, bunun da performansı etkileyen bir faktör olduğu göz önünde tutulmak şartıyla incelenen dört skorlama sisteminden herhangi birinin yoğun bakım sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılmasının önerilebileceği görüşüne varılmıştır. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to assess the performance of four mortality prediction systems and the ability to predict outcome in our population. Patients who stayed more than 72 hours, totally 200 patients were included in the study. Younger than 16 of age, burn and brain-death patients were excluded. The following data were collected: patient demographics (age, gender), chronic illness, the primary diagnosis leading to initial intensive care unit admission, whether the admission was after emergency surgery, source of referral, length of intensive care unit stay, vital status at discharge from the intensive care unit. APACHE II, SAPS II, LODS were calculated in accordance with the original methadology, using the worst physiologic values in the first 24 hours. TRIOS was calculated in accordance with the original methadology, for TRIOS, SAPS II and LODS were calculated on the second and third day of intensive care unit stay, using the worst physiologic values in each day. Predicted mortality was calculated using original regression formulas. The performance of each scoring systems were assessed with calibration and discrimination measures.