Cornell demansta Depresyon Ölçeği'nin Türk demans hastalarında geçerlik ve güvenilirliği
Reliability and validity of the cornell scale for depression in dementia in a sample of Turkish demented patients
  1. Tez No: 165276
  2. Yazar: OKAN TAYCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
olarak daha heterojen vasıfta bir denek populasyonunun varlığı artı taraflar olarak dikkati çekmektedir. Fakat denek grubunun toplum kökenli olmayıp; polikliniğe başvuran ve kurumda kalan hastalar gibi seçilmiş bir populasyondan oluşması, aynı zamanda çalışmanın kısıtlılığını da teşkil etmektedir. Nitekim Alexopoulos ve ark.da bu durumun altını çizip, toplum kökenli hasta grupları ile ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılmasının gerekliliğini belirtmişlerdir. Bizde bu görüşe katılmaktayız. SONUÇ: CDDÖ'nin Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenilirlik analizinde yeterli tekrarlanabilirlik ve iç tutarlılık güvenilirliğine ve de geçerliliğe sahip olduğu tespit edilerek, demans hastalarında depresyonun tanınması, takibi ve bilimsel amaçlarla kullanılabilmesi amacıyla geçerli ve güvenilir olduğu gösterilmiştir. ÖZET: Bu çalışmanın amacı Cornell Demansta Depresyon Ölçeğinin (CDDÖ) Türk demans hastalarında geçerlik ve güvenilirliğini araştırmaktır. DSM-IV kriterlerine göre demans tanısı almış 105 denek çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara CDDÖ'nin yanı sıra DSM -IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I), Standardize Mini Mental Test (SMMT), Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ), Global Yıkım Ölçeği (GYÖ) ve sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Geçerlik çalışması ölçek toplam puanının, SCID-I ile yapılan klinik görüşme sonucu konan tanıyla karşılaştırılması şeklinde yapılmıştır. Ölçeğin test-tekrar test tutarlılığı (r: 0.795) ve iç tutarlılığı (a: 0.885) yüksek bulunmuştur. Ayrıca ölçeğin toplam skorunun ve 15. madde dışında kalan diğer maddelerinin depresyonu olan demans hastalarını, depresyonu olmayanlardan ayırt edebildiği gösterilmiştir. Sonuç olarak CDDÖ Türkçe versiyonu demans hastalarında depresyon araştırılması için geçerli ve güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The aim of this study was to investigate the validity and reliability of the Cornell Scale for Depression in Dementia (CSDD) in Turkish demented patients. 105 patients with Alzheimer's disease, fullfilling DSM-IV criteria of dementia were included in the study. Besides the Turkish version of CSDD, Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCID-I), Mini Mental State Examination (MMSE), Geriatric Depression Scale (GDS), Global Deterioration Scale and sociodemographic data form were applied to all patients. The validity study was based on comparisons between total score of the scale and diagnoses established by using SCID-I. A high test-retest reliability (r: 0.885) and internal consistency (a: 0.795) were found. The total score and the items of the scale was discriminated the demented patients with depression from demented patients without depression except for item 15. In conclusion, the Turkish version of CSDD was found to be a reliable and valid instrument in investigating depression in dementia. 29