Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen fasulye çeşitlerinin demir klorozuna duyarlılıkları üzerinde bir araştırma
A Study on the susceptibility of several bean varieties grown in Turkey to iron chlorosis
- Tez No: 16530
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE YAYGIN OLARAK YETİŞTİRİLEN FASULYE ÇEŞİTLERİNİN DEMİR KLOROZUNA DUYARLILIKLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA SaiF F. AHMED Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilin» Dalı Danışman: Prof.Dr.Ferhan HATİPOGLU 1991, Sayfa: 74 Jüri: Prof.Dr.Ferhan HATİPOGLU : Prof.Dr. Sevim ZABUNOĞLU. : Prof. Dr. Abdurr asit BROHİ Demir klorozu oluşturmaya uygun koşullarda 278 fasulye genotopu ile yapılan ön denemede, 11 çeşidin kloroz gösterme eğiliminde olduğu saptanmıştır. Esas denemede, sera koşullarında pH'sı 7.69 ve % 13.35 CaC03 kapsamı olan toprakla 0.1 ve 5 ppm almak üzere artan miktarlarda Fe ve 4 kez de HC03 uygulanarak 11 fasulye çeşidinin demir klorozuna duyarlılığı incelenmiş tir. Fe uygulamaları, 11 fasulye çeşidinin 6'sında kuru madde miktarını kontrole oranla artırırken, değerlerinde önemli bir etki yapmamıştır. Bitkilerin, yaprak, sap ve meyvelerinin toplam ve aktif demir kapsamları üzerine de mirli gübrelemenin etkin istatistik bakımdan önemli bulun muştur. Demir uygulanmayan bitkiler ön denemede klorozIV oluşturmasına karşın esas denemede kloroz gösterememiş ve bu durum iki denemenin farklı mevsimlerde yapılması şeklinde ilişkilendirilmiştir. Bitkilerin demir beslenmeleri ile ilişkili olan P, Mn, Zn ve Cu kapsamları ve bu elementlerin toplam demir kapsamlarına oranları hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucu demir beslenmesinin bir kriteri olarak ele alınan anılan oranlar bakımından bitkilerin demir klorozuna du yarlı olmadıkları diğer bir değişle demire etkin genotipler olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fasulye bitkisi, toplam demir, aktif demir, bitkinin P, Mn, Zn ve Cu kapsamları, Fe/P, Fe/mn, - Fe/Zn, Fe/Cu ve Fe/Mn+Zn+Cu oranları, demir klorozu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON THE SUSCEPTIBILITY OF SEVERAL BEAN VARIETIES GROWN IN TURKEY TO IRON CHLOROSIS SaİF F..AHMED Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr.Ferhan HATİPOĞLU 1991, Page: 74 Jury : Prof.Dr.Ferhan HATİPOĞLU ; Prof.Dr. Sevim ZABUN06LU Prof.Dr.Abdurraşit BROHİ 11 Chlorosis suspectible Phoselous Vulgaris geno types has been selected among 278 genotypes which are grown under chlorosis Creating Conditions in the green house in the first phase of the trial. The Chlorosis resistance of these selected 11 geno types has been investigated in the second phase of the trial. The pH of the potted soils was 7.69 and the CaC03 Content was 13.35 %. HC03 was added four times, 0, 1 and 5 ppm Fe were the Iron treatment levels. Iron treatments has resulted in the significant dry matter yield increase of the six of the genotypes when Compared to Control treatment. Iron treatments has resul ted in significant increases in the total and active iron Content of the Leaves, besides increases in dry matter yield. Although iron chlorosis was observed in the non- iron applied genotypes in the first phase of the triol, no iron chlorosis was observed in the second phase. This may be due to the fact that, the two phases of the experiment was held at different seasous.VI The P, Mn, Zn and Cu Content of the plants and the ratio of these elements to the total iron Content of the plants was also Calculated according to these ratios which may be regarded as a criteria for the iron nutrition status of the plants. It was determined that these plants are not sensetive to Iron Chlorosis and may be stated that these genotypes are Iron efficient. KEY WORDS: Phaselous Vurgaris, Total Iron, Active Iron. The P, Zn, Mn, Cu Content of the Plant. The Fe/P, Fe/Mn, Fe/Zn, Fe/Cu and - Fe/Mn+Zn+Cu ratios, Iron Chlorosis.