Azospirillum brasilense ve bazı rhizobium suşlarının Türkiye'de yetiştirilen yaygın fasulye (phaseolus vulgaris) çeşitlerinde nodulasyona ve bitki büyümesine etkisi
  1. Tez No: 109477
  2. Yazar: MEHMET ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
J jo 9 ÇY?- OZET Azospirillum brasilense ve BAZI Rhizobium SUŞLARININ TÜRKİYE'DE YETİŞTİRİLEN YAYGIN FASULYE (Phaşeolus vulgaris) ÇEŞİTLERİNDE NODULÂSYÖNA VE BİTKİ BÜYÜMESİNE ETKİSİ Mehmet ÖĞÜT Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Doktora Tezi 2001, 112 sayfa Danışman: Prof. Dr. Mustafa Kılıç Jüri : Prof. Dr. Abdulreşit Brohi Jüri : Yard. Doç. Dr. Fatih Er Jüri : Doç. Dr. İzzet Kadıoğlu Jüri : Yard. Doç. Dr. Sabit Erşahin Azospirillum, mekanizması kesin olarak bilinmemekle birlikte, aşıdaki Azospirillunr.Rhizobium oranına bağlı olarak fasulyede nodülasyonu ve bitki büyümesini etkilemektedir. Azospirillum' 'un sinerj istik etkisinin fasulye çeşitlerinden bağımsız olup olmadığı belirlenmemiştir. İki faktör {Azospirillum ve Rhizobium yoğunlukları) içeren, genelleştirilmiş tesadüf blokları (fasulye çeşitleri) deneme desenine göre düzenlenmiş 3 tekrarlı bir saksı denemesi kurulmuştur. Bitkiler, kum+perlit karışımında, gerektikçe azot içermeyen mineral besin ve saf su ilavesi yapılarak 7 hafta boyunca beslenmiştir. Rhizobium {Rhizobium etli ve Rhizobium tropici karışımı) aşılaması, 106 kob mi"1 seviyesinde, tüm nodülasyon verilerini (kök sisteminin ilk 5 cm'lik kısmında, ilk 5 cm'lik kısmın dışında kalan bölgedeki ve toplam nodul sayısı ve ağırlığı) artırmıştır (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE EFFECTS of Azospirillum brasilense and SOME Rhizobium STRAINS ON NODULATION AND PLANT GROWTH OF DRY BEAN (Phaseolus vulgaris) CULTIVARS GROWN IN TURKEY Mehmet Ö?ÜT Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Ph.D. Thesis 2001, 112 pages Advisor : Prof. Dr. Mustafa Kılıç Member : Prof. Dr. Abdulreşit Brohi Member : Assis. Prof. Fatih Er Member : Assoc. Prof. İzzet Kadıoğlu Member : Assis. Prof. Sabit Erşahin Azospirillum, although the exact mechanism(s) has not been identified, affects nodulation and plant growth in dry bean depending on Azospirillum:Rhizobium cell ratio in inoculant. Whether Azospirillum'' s synergistic effect is additive with respect to bean cultivar is not known. A pot experiment, designed as a generalized randomized blocks (bean cultivars) with 2 factors (Azospirillum density and Rhizobium density) and 3 replications, was conducted. Plants were grown in a sand+perlite mixture for 7 weeks, adding solution of nitrogen free dilute mineral salts and water as needed. Rhizobium inoculation at 106 cfu ml" increased all nodulation values (nodule number and dry weight in the first 5 cm of root system, the root system excluding the first 5 cm and total root) at 5 % significance level. However, increasing the Rhizobium density further did not change the nodulation parameters except for the nodule number in the top 5 cm of root system at the 5 % significance level as per the 'LSD test.