Osteoartritin patogenezinde rolü olan oksidatif stres ve inflamasyon üzerine hyalüronik asidin etkisi
Effect of hyaluronic acide in oxidativestres and inflamation which have role in pathogenesis of osteoarthritis
- Tez No: 165316
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VII. ÖZET Osteoartrit (OA), deformite ve sakatlığa kadar giden bulgu ve semptomlara neden olarak hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Hastanın yaşam kalitesini artırmak amacıyla uygulanan birçok tedavi semptomlara yöneliktir. Semptomatik iyileşme sağlarlar. Asıl kıkırdak yıkımını azaltan ve yapımını artıran kıkırdak koruyucu tedaviye ihtiyaç vardır. Kondroprotektif ilaçlar, hastalığın gerilemesini ve progresyonunun yavaşlamasını sağlarlar. Bu amaçla hyalüronik asit (HA) preparatları kullanılmaktadır. Hylan GF-20, molekül ağır lığı artırılarak modifiye edilmiş, böylece etkinliği artırılmış bir HA preparatıdır. Bu çalışmada OA üzerinde serbest radikaller ve inflamasyonun rolü ile tedavi amacıyla kullanılan Hylan GF-20'nin bu patogenezdeki etkisi belirlen meye çalışıldı. Bu amaçla, diz OA'i olan hastalardan Hylan GF-20 ile tedavi edilmeden önce (kontrol grubu) ve birer hafta arayla 3 kez intraartiküler uygulandıktan sonra (tedavi grubu) eklem sıvısı elde edildi. Kontrol grubu ve teda vi grubu eklem sıvısında lipid perokşidasyon ürünü olan malondialdehid dü zeyi (MDA), antioksidan kapasiteyi gösteren redükte glutatyon (GSH) ve protein sülfidril (SH) grupları ile inflamatuar proçesin göstergesi olarak tümör nekrozis faktör-a (TNF-a) düzeyleri ve protein karbonil içeriği çalışıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, tedavi grubunda MDA, karbonil ve TNF-a düzeyle rinin anlamlı olarak azaldığı, GSH düzeylerinin anlamlı olarak arttığı gösteril di. Protein SH gruplarının düzeylerinde de hafif artma saptandı. Sonuç olarak, HA tedavisinin MDA, karbonil ve TNF-a düzeylerini azal tarak, SH ve GSH düzeylerini artırarak OA'in patogenezi üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. 65
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Owing to the finding and semptoms which lead to deformation and physical disability, Osteoarthritis (OA) reduces the patient's life quality. Many treatment that is used to increase the life quality of the patient is directed towards to semptoms. They provide semptomatic recovery. There is a need for protective treatment that reduces the ruin of the main cartilage and increases the anabolism of the cartilage. Condroprotective medicines provide the regression of the disease and slow the progression down. For this aim, hyaluronic acid (HA) preparats are used. Hylan GF-20 is one of the HA preparats which is modificated by increasing the molecular gravity. In this study, it has been tried to determine the role of free radicals and inflammation on OA and the effect of Hylan GF-20 which used in treatment of OA in this pathogenesis. For this purpose, joint liquid was obtained from the patients who suffered from knee OA before Hylan GF-20 treatment (control group) and after three consecutive intraarticular Hylan GF-20 application with one week intervals (treatment group). The levels of malondialdehyde (MDA) which is a product of lipid peroxidation, reduced glutathion (GSH) and protein sulphydril groups which indicate antioxidant capacity, tumour necrosis factor-a (TNF-a) as an indicator of inflammatory process and the content of protein carbonyl have been estimated. As a result of these measurements it has been shown that MDA, carbonyl and TNF-a levels decreased and GSH levels increased significantly in treatment group. Also mild increase detected in levels of protein SH groups. In conclusion, it is assumed that Hylan GF-20 treatment has positive effects on pathogenesis of OA by decreasing the levels of MDA, carbonyl and TNF-a, increasing the levels of SH and GSH. 66