Yapı temellerinde taşıma gücü ve oturma Eryaman toplu konut alanı (Ankara-Etimesgut)
Bearing capacity and settlement of Eryaman estate site (Ankara-Etimesgut)
  1. Tez No: 95110
  2. Yazar: ERMEDİN TOTİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Ill. ÖZET Bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma alanı, Ankara İli, Etimesgut İlçesi, Eryaman bölgesi, Türkkonut tahsis alanları içinde yaklaşık 0.5 km2 büyüklüğündedir. Çalışmada önce, arazi gözlemleri ile sondaj çalışmaları, laboratuvar deneyleri birleştirilerek bölgenin jeolojik yapısı ve mühendislik özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Mühendislik özelliklerinden yararlanarak temel zemin olabilecek birimler seçilmiş ve bu birimlerin taşıma-oturma özellikleri araştırılmıştır. Yapılan çalışma ile, alüvyonların sıvılaşma riski taşıdıkları için temel zemin olarak kullanılamayacağı, alüvyon alanda temel derinliği 6.5 m'den büyük alanlarda kazık temel yapılması gerektiği, diğer kesimlerde temellerin Üst Pliyosen birimler üzerinde oluşturulabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca şerit ve radye olarak seçilen temel tipleri ve değişik temel derinlikleri için taşıma gücü-oturma değerleri ile değişik boy ve çapta seçilen kazıkların taşıma kapasiteleri bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Temel, Taşıma Gücü, Oturma
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has been prepared as MSc Thesis Institute Geological Engineering Department of Süleyman Demirel University. Study area covers urban area of approximately 0.5 km2 within the Turkkonut Housing Project site (Eryaman Locality, Etimesgut Township Ankara Province). Field observations contain drilling and labaratory tests which are the early works in the area has been used to determine the geological structure of the region and engineering properties. By using engineering properties the unit become soil foundation and bearing capacity and settlement charecteristics have been investigated. This work has shown that the alluvium can not be used as soil foundation since they have the risk of Liquification and piled foundation are required in alluvium areas where foundations are excavated deeper than 6.5 m, in other areas foundation can be excavated over the upper Pliocene units. On the other hand foundations types selected as strip foundations and raft foundations for varying foundations depths. With bearing capacity settlement values and bearing capasities of piles which were selected in varying length and diameter has been calculated. KEY WORDS: Foundation, Bearing capacity Settlement.