Spor kulübü yöneticilerinin yönetimsel davranışlarının sporcu performansına etkisi-Ankara ili örneği-
The effect of sport clup managers managing behaviours on sports man performans
- Tez No: 165339
- Danışmanlar: PROF.DR. FAİK İMAMOĞLU, Y.DOÇ.DR. FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
90 ÖZET Bu araştırmanın amacı spor kulübü yöneticilerinin performanslarının artırılmasını esas almak üzere, spor kulübü yöneticilerinin yönetim süreçlerine ilişkin davranışları gösterme dereceleri ile, bu davranışlarla sporcuların sahip oldukları kişisel değişkenlerin, sporcu performansını ne derece etkilediğini saptamaktır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde bulunan profesyonel futbol kulüplerinde görev yapan sporcular, örn eklemini ise, Türkiye 1. profesyonel futbol süper liginden Gençlerbirliği Spor, Ankaragücüspor, ve Ankara Spor A.Ş. kulüpleri oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan her üç kulüp üyelerine yönetici davranışlarıyla ilgili 27 sorudan oluşan anket uygulanmış, toplam 78 anket geri dönmüş, bunlardan 76 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada kullanılan anketlerin analizi SPSS 13 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Ankette yer alan kişisel sorularla yönetici davranışlarının spor kulüplerinde uygulanma düzeyi ve bu davranışın sporcu performansına etki düzeyine ilişkin durumların saptanması ve çözümlenmesinde frekans ve yüzde teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; -Sporcuların kişisel niteliklerinin(yaş, medeni durum, eğitim düzeyi ve mesleki kıdem gibi) performanslarında etkili olduğu, -Yöneticilerin yönetimsel davranışlarının sporcu performansını önemli derecede etkilediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
91 SUMMMARY The aim of this study, by taking as a basis to increase the performances of sports club managers, is to reveal the extent of their behaviors in the management cycles and find out to what level has the performance of an athlete been affected by such behaviors and the variable characteristics of athletes. The population of this study has been comprising the players of professional soccer clubs operating in the Ankara Province while its sampling has consisted of Turkey's premier league soccer clubs such as Gençlerbirliği Spor, Ankaragücü Spor and Ankara Spor A.Ş.. A questionnaire which comprised 27 questions relating to the behaviors of club managers, has been applied on the members of three clubs which have constituted this sampling. Totally 78 questionnaires have come back and of these, 76 have been included in the evaluation process. The analysis of questionnaires which are used in this study, has been performed through the use of SPSS 13 package program. Through the personality questions posed in the questionnaire, the Frequency and percentage technics have been applied with a view to put forward the implementation level pf managerial behaviors in the sports clubs and find out the effects of such behaviors on the performance of an athlete and accordingly solve the problems to appear due to these effects. According to the results of this study, the personal qualifications (such as age, material status, education level and seniority in the professional skill) of athletes have affected their performances and the managerial behaviors of92 managers have also affected the performance of an athlete at a considerable scale.