Sıçanlarda bakteri lipopolisakkariti ile oluşturulan prostat ve vaz deferens inflamasyonu üzerine E vitamini ve selenyumun etkisi
Effects of sodium selenate and vitamin E in inflammation of rat prostate and vas deferens tissue obtained with bacterial lipopolysaccharide
- Tez No: 165342
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA ARIDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET SIÇANLARDA BAKTERİ LİPOPOLİSAKKARİTİ İLE OLUŞTURULAN PROSTAT VE VAZ DEFERENS İNFLAMASYONU ÜZERİNE E VİTAMİNİ VE SELENYUMUN ETKİSİ Antioksidanlar özellikle son 10 yılda gerek klinik gerekse deneysel anlamda üzerinde çalışılan maddelerdir. Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, bu maddeler ilerleyen zamanlarda modern tıbbın tedavi protokollerindeki yerini alacaktır. Literatürden inflamatuar yanıt üzerindeki düzeltici etkisini bildiğimiz bu maddelerin, prostat ve vaz deferens inflamasyonu üzerindeki etkilerini araştırmayı planladık. Bu çalışmada, kontrol ve lipopolisakkarit (LPS) uygulanan olmak üzere, herbiri 33 Wistar Kyato cinsi ortalama ağırlığı 246 gr sıçanlardan iki ana grup oluşturuldu. LPS grubu (n=15) sıçanlara, intraperitoneal (ip) LPS (10mg/kg) verilmek suretiyle; prostat ve vaz deferensde inflamasyon oluşturuldu. LPS'li alt gruplardan: birine (n=6), tek doz LPS ile eş zamanlı olarak aminoguanidin (ip) (100mg/kg); diğer gruba (n=6), üç gün tek başına ve dördüncü gün tek doz LPS ile eşzamanlı E vitamini intramusküler (im) (0.3 mg/kg/gün); bir diğer gruba da (n=6) üç gün tek başına ve dördüncü gün tek doz LPS ile eşzamanlı sodyum selenat (ip) (16 ug/kg/gün) enjeksiyonları uygulandı. Kontrol grubu (n=15) sıçanlara serum fizyolojik (ip) (0.1cc/100gr) enjekte edildi. Kontrol alt gruplardan: birine (n=6), tek doz aminiguanidin; diğerine (n=6), dört gün tek başına vitamin E; bir diğer gruba da dört gün tek başına sodyum selenat enjeksiyonları uygulandı. Tüm gruplardaki vaz deferens dokuları orta kısımlarından birer cm'lik epididimal ve prostatik iki parçaya ayrıldı. Elektriksel saha stimülasyonuna (ESS; 2, 4, 8, 16, 32 Hz, 50 v, 0.5 ms) maruz bırakıldı. ESS ile meydana gelen tonus değişiklikleri, 40 mM KC1 ile oluşturulan maksimum kasılma yanıtının yüzdesi olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of sodium selenate and vitamin E in iflammation of rat prostate and vas deferens tissue obtained with bacterial lipopolysaccharide In the last ten years there are experimental and clinical investigations on antioxidant substances. These ivestigations show that, in time they will take place in treatment protocols. The restorative effects of vitamin E and sodium selenate, on inflammation of prostate and vas deferens have been aimed to ivestigate. Two main groups (control and LPS given) of Wistar Kyato rats, with a mean weight of 246gr were used. Inflammation was induced in LPS given group (n=15), with intraperitoneal injection of LPS (10mg/kg). LPS given group was subdivided in three groups. In the first subgroup (n=6) single dose of LPS and aminoguanidin (100mg/kg), (ip); in the second subgroup (n=6) three days of single dose of intramuscular (im) vitamin E (0.3mg/kg/day) and in the fourth day LPS and vitamin E together, in the third subgroup (n=6) three days of single dose sodium selenate (16ug/kg/day) (ip) and in the fourth day LPS and sodium selenate were administered together. In the control group (n=15) isotonic solution (O.lcc/lOOgr) (ip) were administered. There were four control subgroups. In the first control subgroup (n=6), single dose of aminoguanidin; in the second group (n=6) four days of vitamin E and in the other subgroup four days of sodium selenate were given. Vas deferens of all the groups were divided into two 1 cm pieces in the middle as prostatic and epididymal parts. Electrical field stimulation (EFS) (2, 4, 8, 16, 32 Hz, 50 V, 0.5ms) was administered. Difference in contractile responses of vas deferens tissue was defined according to the maximum response obtained with 40mM KC1.