Hastene enfeksiyonu etkeni Candida türlerinin epidemiyolojisi ve antifungal duyarlılık sonuçları
The epidemiology and antifungal sensitivity results of nosocomial infections caused by Candida species
  1. Tez No: 165341
  2. Yazar: BEHİCE KURTARAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZA İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Hastane Enfeksiyonu Etkeni Candida Türlerinin Epidemiyolojisi ve Antifungal Duyarlılık Sonuçları Son yıllarda Candida'ya. bağlı hastane enfeksiyonları, önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Fungal enfeksiyonların tanı ve tedavilerinin güç olması hastaya ve sağlık personeline zarar vermek yanında, ülkeye ekonomik yük getirmektedir. Hastanemizdeki hastane kökenli Candida enfeksiyonlarının sıklığını, etken Candida türlerini ve duyarlılık paternlerini tespit etmek amacı ile çalışmaya alınan 1 60 hastanın 42'sinde (%26,3) kandidemi, 104'ünde (%65) üriner enfeksiyon ve 14'ünde (% 8,7) diğer hastane enfeksiyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Epidemiology and Antifungal Sensitivity Results of Nosocomial Infections Caused by Candida Species In recent years, nosocomial infections due to Candida show significant mortality and morbidity. Because of diagnosis and treatment of fungal infections are difficult, these infections can be harmful for the patients and health-care workers, and also bring an economical load for the country. In this study which was designed for determining the epidemiology and antifungal sensitivity patterns of nosocomial Candida infections in our hospital, 160 patients were involved. In patients with candidiasis, the site of infection and their frequency were determined as bloodstream, urinary tract and other sites, 42 (26.3%), 104 patients (65.0%), and 14 patients (8.7%) respectively.