Farklı azot ve potasyum oranlarının kroton (Codiaeum variegatum) bitkisinin gelişmesi üzerine etkisi
The Effect of different nitrogen and potassium ratios on the growth of croton (Cadiaeum variegatum) plant
  1. Tez No: 16535
  2. Yazar: MEHMET ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi FARKLI AZOT VE POTASYUM ORANLARININ KROTON (Codiaeum variegatum) BİTKİSİNİN GELİŞMESİ ÜZERİNE ETKİSİ Mehmet ALPASLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ferhan HATİPOĞLU 1991, Sayfa: 141 Jüri: Prof.Dr.Ferhan HATİPOĞLU Prof. Dr. Akgün AYDENİZ Prof.Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Sera koşullarında hacim esasına göre kayın yaprağı çürüntüsü, çam ibresi çürüntüsü ve volkanik tüften 8:7:3 oranlarında oluşan yetiştirme ortamında kroton (Codiaeum variegatum) bitkisi geliştirilmiştir. Araştırmada azot ve potasyumun altışar düzeyi (Nq = 0 mg, ^ =80 mg, N2=160 mg, N3= 240 mg, N4= 320 mg, N5= 400 mg; K0= 0 mg, K, = 90 mg, K2= 180 mg, K3= 270 mg, Kiı = 360 mg, K5 = 450 mg) uygulanmıştır. Altı ay süren denemede bitkiler hazırlanan besin çözeltileri ile her gün sulanmıştır. Ayrıca bir grup kroton bitkisi gübreleme yapılmadan sadece saf su uygulayarak yetiştirilmiştir. Kroton bitkisinin kuru madde miktarı ve yapraklanma sayısında artan düzeyde uygulanan azota bağlı olarak bir artış gözlenirken, potasyumun etkisi belirgin olmamıştır. Bitkinin gövde uzunluğu artan azot ile azalırken özellikle genç yaprakların alanları azot ve potas yum uygulamalarına göre genel olarak bir küçülme eğilimi göstermiştir. Bitkinin yapraklarındaki renklenmeyi sağlayan renk maddeleri ile uygulanan azot ve potasyum arasında belirgin bir ilişki bulunamamıştır.IV Değişik düzeylerde uygulanan azot, kroton bitkisinin azot ve fosfor kapsamını artırırken, potasyum kapsamını genel olarak düşürmüştür. Potasyum uygulamalarında ise bitkinin potasyum kapsamı artarken fosfor kapsamı azalmıştır. Artan düzeylerde uygulanan potasyumlu ve özellikle azotlu gübrelemenin etkisiyle bitkinin mangan kapsamlarında gübreleme yapılmadan yetiştirilen bitkilerin mangan kapsamlarına oranla önemli ve belirgin bir artış görülmüştür. Bu durum, renklenme üzerine manganın etkili olabileceğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kroton (Codiaeum variegatum), azotlu gübreleme, potasyumlu gübreleme, bitki gelişimi, bitkinin renk maddeleri kap samı, bitkinin N, K, P, Fe, Cu, Mn ve Zn kapsamları, süs bitkisi
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph. D Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT NITROGEN AND POTASSIUM RATIOS ON THE GROWTH OF CROTON (Codiaeum variegatum) PLANT Mehmet ALPASLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr.Ferhan HATİPOĞLU 1991, Page: 141 Jury: Prof. Dr. Ferhan HATİPOĞLU Prof.Dr.Akgün AYDENİZ Prof.Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Croton (codiaeum variegatum) plants have been grown in the greenhouse conditions in a mixture of beech leaf compost, pine needle compost, volcanic tufa on volumetric basis with a ratio of 8:7:3. Six levels of both nitrogen and potassium have been applied during the experiments (Nq= 0 mg, Ni = 80 mg, N2 = 160 mg, N3 = 240 mg, N4=320 mg, N5= 400 mg; Kq= 0 mg, Ki = 90 mg, K2 = 180 mg, K3= 270 mg, K^= 360 mg, Ks= 450 mg). The plants have been irrigated daily with the fertilizer solutions for six months during the experiment. On the other hand, a group of croton plants are grown without any fertilizer application and they have been irrigated with distillated water. While a certain increase has been observed regar ding the dry matter content and number of leaves in connection with the increased levels of nitrogen appli cation, the effect of potassium has been found insigni ficant. On the other hand, while the stem lengthVI decreased with the increased levels of nitrogen applica tion, the surface areas of especially young leaves tended to be reduced, in general, according to the nitrogen and potassium applications. No significant correlation has been found between the pigments that are responsible of colouring of the leaves and the nitrogen and potassium applications. Different levels of nitrogen application have been found to increase the nitrogen and phosphorus con tents of the croton plants, but to decrease the potassium contents in general. Potassium application increased the content of potassium but decreased the content of phosphorus. As an effect of increasing levels of nitrogen, potassium fertilizer applications manganese content of the plants found to increase considerably comparing with the plants on which no fertilizer applied. This would mean that manganese may be responsible of colouring of croton. KEY WORDS: Croton (Codiaeum variegatum) nitrogen fertili zer, potassium fertilizer, plant growth, colouring pigments of plants, N, K, P, Fe, Cu, Mn and Zn contents of plants, ornamental plants.