Toprakta su diffüzivitesinin simulasyon modeli ve programlanması
Simulation model and programming of soil water diffusivity
  1. Tez No: 16534
  2. Yazar: NİHAT M. AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ MUNSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ii - ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPRAKTA SU DİFFÜZİVITESİNIN SİMULASYON MODELİ VE PROGRAMLANMASI Nihat M. AKI NCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nuri MUNSUZ 1 991, Sayfa : 59 Jüri : Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Pr of. Dr. İl han AKALAN Assoc. Prof. Dr. Mehmet AYDIN A. Ü. Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Laboratuvar1arında uygulanan, toprak suyu diffüzivite ölçmelerini ve değerlendirmelerini çok daha süratlendirmek için, bir simulasyon modeli ve bilgisayar programları geliştirilmiştir. Hazırlanan bilgisayar programlarının yardımı ile, toprak kolonlarında, hacim ağırlığı, hacimsel rutubet, Bruce-Klute ve Whisier -Klute-Peters metodlarma göre, toprak suyu diffüzivite ölçme ve hesaplamalarının çok süratli ve hassas olarak yapılması mümkün olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Toprak suyu di ffüzi vitesi, simu1asyon modeli, programı ama.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis SIMULATION MODEL AND PROGRAMMING OF SOIL WATER DIFFUSIVITY Nihat M. AKINCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Nuri MUNSUZ 1991, page : 59 Jury : Prof. Dr. Nuri MUNSUZ Pr of. Dr. İl han AKALAN Doç. Dr. Mehmet AYDIN A simulation model and computer programs were developed to accelerate the process of the evaluation and diffusivity measurement applied in the Department of Soil Science Labs at the Faculty of Agriculture of Ankara University. Through computer programs, it has been possible, according to Bruce-Klute and Whi si er -Peter s-Klute methods, to swiftly and precisely calculate and measure the soil water diffusivity, volumetric water content (ö) and volume weigth in the soil columns. KEYWORDS : Soil water diffusivity, simulation model, programming