Farklı amonyum ve nitrat oranlarının saksıda yetiştirilen sardunya (pelargonium zonale) bitkisinin gelişimi üzerine etkisi
Effect of different ammonium and nitrate ratios on growth of pelargonium (pelargonium zonale) plant grown in pot
  1. Tez No: 104516
  2. Yazar: GHOLAMREZA HOSSEİNPOOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI AMONYUM VE NİTRAT ORANLARININ SAKSIDA YETİŞTİRİLEN SARDUNYA (Pelargonium zonule) BİTKİSİNİN GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Gholamreza HOSSEESFOOR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Cihat KÜTÜK Bu çalışmanın amacı, sardunya {Pelargonium zonule ev. Springtime Irene) bitkisinin bazı kalite ölçütleri ile mineral madde kapsamı üzerine farklı NH4/NO3 oranlarının etkisini incelemektir. Bitkiler doğal ışıklanmanın olduğu sera koşullarında yaklaşık 7 aylık bir süre boyunca 5 farkü NH4/NO3 oranı (0:100, 25:75, 50:50, 75:25 ve 100:0) uygulanarak yetiştirilmiştir. Estetik gürünüm puanı, toplam çiçek sayısı, çiçekte kalma süresi, sürgün sayısı ve bitki boyu yününden en iyi sonuçlar NH4/NO3 oranlarının 25:75 ve 50:50 uygulamalarında elde edilmiştir. NH4/NO3 oram çiçeklenme zamanı ve çiçek sapı uzunluğu üzerine önemli bir etki yapmamıştır. Bitki gelişimi NH4/NO3 oranlarına bağlı olarak önemli derecede ayrımlı bulunmuştur. En yüksek yaş ve kuru ağırlık değerleri 50:50 uygulamasında elde edilmiştir. Buna karşın en düşük yaş ve kuru ağırlık değerleri ise 0:100 uygulamasında saptanmıştır.Toplam azot ve organik bağb azot NH4/NO3 oranı 50:50 olduğunda en yüksek bulunmuştur. Nitrat azotu ve potasyum kapsamı 0:100 uygulamasında en yüksek düzeyde belirlenmiş ve artan amonyum konsantrasyonuna bağlı olarak bu değerlerde düşme eğilimi görülmüştür. Bunun tersine fosfor, kapsamı yüksek amonyum uygulamalarında daha fazla bulunmuştur. 2001, Sayfa: 72 ANAHTAR KELİMELER: Amonyum, nitrat, sardunya, besin maddeleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECT OF DIFFERENT AMMONIUM AND NITRATE RATIOS ON GROWTH OF PELARGONIUM {Pelargonium Zonule ) PLANT GROWN IN POT Ghlomareza HOSSEINPOOR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Cihat KÜTÜK The objective of this study was to evaluate the effect of different NH4/NO3 ratios on some quality parameters and mineral composition of pelargonium {Pelargonium zonule cv. Springtime Irene) plant. Plants were grown for 7 months in peat-perlite medium applied five NH4/NO3 ratios (0:100, 25:75, 50:50, 75:25 and 100:0) in greenhouse with natural irradiance conditions. As esthetical appearence score, total flower number, flower longevity, shoot number and height of plant take into consideration, it was obtained that the best results were in 25:75 and 50:50 of NH4/NO3 ratios. The NH4/NO3 ratio did not affect inflorescence time, flower stem lenght and leaf number. Plant growth were found significantly different in respect to NH4/NO3 ratios. The highest fresh and dry weight of plant were obtained in 50:50 treatment On the other hand, the lowest fresh and dry weights were observed in 0:100 treatment 111Total nitrogen and organically bound nitrogen were found the highest in 50:50 of NH4/NO3 ratio. Nitrate nitrogen and potassium contents of plants were determined the highest in 0:100 treatments and tended to decrease with the increase in ammonium concentration. In contrast, phosphorus content was found higher in high ammonium applications. 2001, Pages: 72 KEY WORDS: Ammonium, nitrate, pelargonium, nutrients IV ''".^f-.'!;' ??????