İvriz sulama işletmesinde optimum su kullanım modelinin belirlenmesi
A Study on optimum water use model of ivriz irrigation project
  1. Tez No: 16537
  2. Yazar: RECEP KANIT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi İVRİZ SULAMA İŞLETMESİNDE OPTİMUM SU KULLANIM MODELENİN BELİRLENMESİ Recep KANIT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ali BALABAN 1991, Sayfa: 58 Jüri: Prof.Dr.Ali BALABAN Prof.Dr.TurhanAKUZUM Prof. Dr.Abdurrahim KORUKÇU Bu çalışmada Devlet Su İşleri tarafından 1985 yılında işletmeye açılan İvriz sulama alanında Optimum Su Kullanım Modelinin Belirlenmesi araştırılmıştır. Bu sulama alanında fiziksel etkinliği belirlemek için yapılan ölçümlere göre; su iletim randımanı % 90 olarak bulunmuştur. Proje alanı için optimum bitki deseni doğrusal programlama yöntemi ile belirlenmiş, alanın mevcut, planlanan ve gelecek durumları için ekonomik analizi DASI programı ile yapılmış ve sulama sisteminin işletme durumu CROPWAT programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda Ereğli-İvriz sulamasında etkin su dağıtımı ve kullanımı için yararlanılabilecek sulama planlaması tabloları verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Su kullanım etkinliği, su uygulama randımanı, optimum bitki desini, proje ekonomik analizi.DASI.sulama yönte mi, sulama zamanı planlaması, CROPWAT.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D.Thesis A STUDY ON OPTIMUM WATER USE MODEL OF İVRİZ IRRIGATION PROJECT Recep KANIT Ankara University Gradnate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Ali BALABAN Page: 58 Jury: Prof.Dr.Ali BALABAN Prof.Dr.TurhanAKUZUM Prof.Dr.Abrurrahim KORUKÇU In this study an attempt was made to determine the optimum water use model of the Ivriz irrigation project which was put to operation in 1985. Water conveyance efficiency of the project was found to be 90 %. Optimum crop pattern for the project is determined by using an LP program. Economic evaluation of the project area for the planned, existing and future conditions was analysed by using DASI program. Irrigation water management problems was evaluated by applying FAO-CROPWAT Program. KEYWORDS: Water use efficiency, field irrigation efficiency, optimum crop pattern, project economic analysis, DASI, irrigation management, irrigation scheduling, CROPWAT.