Günübirlik jinekolojik laparoskopide remifentanil ve deksmedetomidinin derlenmeye etkileri
Effects of remifentanil and dexmedetomidine on recovery in ambulatory gynecologic laparoscopic surgery
  1. Tez No: 165375
  2. Yazar: NEVRİYE SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEHMİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Salman, N. Günübirlik jinekolojik laparoskopide remifentanil ve deksmedetomidinin derlenmeye etkileri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji Tezi, Ankara 2005. Günübirlik anestezide, anesteziden derlenmede hala bazı problemlerle karşılaşılmaktadır. Kısa etkili bir selektif alfa-2 agonisti olan deksmedetomidinin günübirlik anestezide yeri olabilir. Bu çalışmada, günübirlik jinekolojik laparoskopilerde desfluran anestezisinde deksmedetomidin ve remifentanil infüzyonlanın derlenme hızı ve postoperatif yan etkiler açısından karşılaştırılması amaçlandı. Erik komite izni ve hasta onayı alındıktan sonra günübirlik jinekolojik laparoskopi uygulanacak 20-40 yaş arası ASA I-II sımfı 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak 2 mg/kg propofol indüksiyonundan sonra Grup R'de 1 ug/kg iv remifentanili takiben 0.05 ug/kg/dk infüzyona başlandı. Grup D'de ise 1 /ig/kg deksmedetomidin iv bolustan sonra 0.4 /ig/kg/saat infüzyona başlandı. 1 MAC desfluran %65 N20-%35 02 idamede kullamldı. BIS
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Salman, N. Effects of remifentanil and dexmedetomidine on recovery in ambulatory gynecologic laparoscopic surgery. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Anesthesiology, Ankara 2005. We still seem to have problems about recovery in ambulatory patients. Dexmedetomidine, a short-acting selective alfa-2 agonist, may have role in ambulatory anesthesia. We aimed to compare the effects of dexmedetomidine to remifentanil infusion on recovery rate and postoperative side effects in ambulatory gynecologic laparoscopic surgeries, held with desflurane anesthesia. After ethics committee approval and written informed consent, we recruited 20-40 age, 60 ASA I-n patients scheduled to have gynecologic laparoscopic surgery. Patients randomized into two groups and after the induction with 2 mg.kg“1 propofol, following 1 /ig.kg”1 bolus, 0.05 /ig-kg'^min“1 remifentanil infusions were started in Group R. In Group D, following 1 /ig.kg”1 bolus, 0.4 jig.kg“1.h”1 dexmedetomidine infusions were started. 1 MAC desflurane in %65 N20-%35 O2 was used in maintenance. Infusions were titrated to hold BIS