Kalça osteonekrozlarında uyguladığımız total kalça artroplastiği; kısa ve orta dönem sonuçları
Total hip replacement in osteonecrosis of the hip joint; short and midtermresults
  1. Tez No: 165374
  2. Yazar: OĞUZ CEBESOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Kalça Osteonekrozlarında Uyguladığımız Total Kalça Artroplastisi; Kısa ve Orta Dönem Sonuçları Amaç: Femur başı osteonekrozlarında çimentosuz ve hibrid sistemler, taşıyıcı yüzeyler ve etyolojinin implant ömrü üzerine etkisini klinik ve radyolojik olarak değerlendirdik. Gereç ve yöntemler: 1997 ile 2004 arasında osteonekrotik kalça nedeniyle ameliyat edilen 59 hastanın 72 kalçası hasta kayıtlarından retrospektif olarak incelenmiştir. Bütün hastalarda klinik olarak Merle D'Aubigne-Postel'in etkilenen kalçada ameliyat sonrası fonksiyonel kalça gelişim değerlendirme skoru kullanılmıştır. Radyolojik değerlendirmede, kemik-implant ilişkisi femur için Gruen'in 7 zonu, asetabulum için Charnley'in 3 zonu kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Ortalama 4.1 yıllık takip sonunda tüm kalçalarda klinik sonuç iyi veya mükemmel olarak bulunmuştur. Tüm hastaların skor ortalaması 1 1.8'dir. Ortalama klinik skor olarak hibrid sistemler ile çimentosuz sistemler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak kullanılan acetabular komponentler arasında pres-fit vidalı sistemin ekspansion cup 'a göre daha iyi olduğu istatistiksel olarak ortaya konulmuştur(p0.05). kalça atroplastisinde kullanılan taşıyıcı yüzeylerde metal- metal ile metal-polietilen arasında klinik skor açısından bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total Hip Replacement in Osteonecrosis of the Hip Joint: Short and Midterm Results Purpose: To evaluate the effects of cementless and hybrid systems, bearing surfaces, and etiology on implant survival both clinically and radiologically. Material and Methods: Charts of 59 patients in whom 72 hips were operated with the diagnosis of hip osteonecrosis between 1997and 2004 were reviewed. Merle D'Aubigne-Postel's score was used to evaluate the functional outcome of the hips. Radiological evaluation was done to determine the bone-implant relation. Gruen's 7 zones were used to evaluate the femoral side and Charnley's 3 zones were used to evaluate the acetabular side. Results: After a mean follow-up of 4.1 years, clinical result was good and excellent in all hips (%100). The mean Merle D'Aubgne Postel score was 11.8. There was not a statistically significant difference between hybrid and cementless systems regarding mean clinical scores but press-fit acetabuler systems performed better than expansion cups and this was statistically significant (PO.001). Etiology did not have an impact on clinical outcome (p>0.05). No difference in mean clinical scores was detected beteen metal on metal and metal on polyethylene surfaces.