Septoplastilerde lornoksikam ve tramadolün analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of analgesic effects of lornoxicam and tramadol during septoplasty
- Tez No: 165379
- Danışmanlar: PROF.DR. VAROL ÇELİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Artukoğlu, F. Septoplastilerde lornoksikam ve tramadolün analjezik etkilerinin karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara 2005. Septoplastinin lokal anestezi ve sedasyon altında uygulanmasının avantajları, genel anestezi altında uygulanmasına göre, azalmış cerrahi kanama ve hastanede kalış süresidir. Yeni bir parenteral Non Steroid Antiinflamatuar İlaç (NSAlI) olan lornoksikam septoplasti sırasında yeterli analjeziyi sağlamakta etkili olabilir. Etik komite onayını takiben 16-70 yaş arasında 41 hasta bu randomize çalışmaya dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup T operasyondan 30 dakika önce 3.5 mg intravenöz (iv) midazolam ve 100 mg iv tramadol alırken, Grup L 3.5 mg iv midazolam ve 16 mg iv lornoksikam aldı. Intraoperatif cerrahi saha kanama skorları, Ağrı İçin Sözel Değerlendirme Skorları (Verbal Rating Scale-VRS), ek analjezik ya da genel anesteziye geçiş ihtiyacının yanında intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif olarak, hastaların analjezik ihtiyaçları, komplikasyon ve hasta şikayetleri, 24. saat ağrı VRS skorları ve işlem hakkındaki genel memnuniyetleri öğrenildi. Demografik verilere göre her iki grup benzerdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Artukoğlu, F. Comparison of analgesic effects of lornoxicam and tramadol during septoplasty. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Thesis, Ankara 2005.The advantages of performing septoplasty under local anesthesia with sedation are decreased operational bleeding and hospitalization time, compared with general anesthesia. Using the new parentheral Non-Steroidal Anti-inflammatory Drug (NSAID) lornoxicam may be effective as the sole analgesic during septoplasty. After Institutional Ethical Committee approval, 41 patients between ages of 16 and 70 were included in this randomized study. Patients were randomized into 2 groups. Group T received 3.5 mg iv midazolam and 100 mg iv tramadol; Group L received 3.5 mg iv midazolam and iv 16 mg lornoxicam, 30 minutes prior to the operation. Intraoperative surgical field bleeding, Verbal Rating Scale for Pain (VRS) scores, any need of analgesic drugs or switching to general anesthesia, intraoperative and postoperative complications were recorded. Postoperatively, need of analgesics, any complications and complaints, 24th hour pain VRS scores and patients' overall satisfaction with the operation were learned. Two groups were similar according to patient demographics.