Akut koroner sendromların erken tanısında kalp tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin (heart type fatty acid binding protein) rolü
The role of heart-type fatty acid binding protein (H-FABP) in early diagnosis of ACUTE coronary syndromes
- Tez No: 165378
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KUDRET AYTEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Çavuş Y.U. Akut Koroner Sendromların (AKS) erken tanısında kalp tipi yağ asidi bağlayıcı proteinin (H-FABP) rolü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acü Tıp AD Uzmanlık Tezi, Ankara 2005 Hayatı tehdit edici durumların ilk belirtisi olabilen göğüs ağrısının en önemli nedenlerinden biri olan akut koroner sendromların (AKS) erken tanı ve tedavisi mortalite ve morbidite açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, AKS'lerin erken tanısında H-FABP'nin miyoglobin ve CK-MB ye göre kardiyospesifite ve sensitivitesini belirlemektir. Hastanemiz büyük acil polikliniğinde, semptomların başlangıcından itibaren ilk bir saat içinde, tipik göğüs ağrısı ile başvuran ve AKS tanısı alan 67 hastada prospektif olarak yapılmıştır. H-FABP kalitatif ölçüm yapan bed-side kitler ile birinci ve dördüncü saatlerde ölçülmüştür. Sonuçlar, rutin kullanımda 4 saatte bir takip edilen diğer kardiyak belirleyicilerle (CK-MB, miyoglobin, troponin T) karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. H-FABP 67 hastanın 11 'inde (%16) birinci saatte pozitif, 56'smda (%83) negatif, dördüncü saatte 24 hastada pozitif (%36), 43 'ünde (%64) negatiftir. Bu hastaların 11 'inde (%16) hem birinci hem de dördüncü saatte H-FABP pozitif, 13 'ünde (%20) ise 1. saatte negatif, 4. saatte pozitif bulunmuştur. Buna karşın miyoglobin, 7 hastada (%10) birinci saatte yüksek, 22 hastada ise (%32) dördüncü saatte yüksek bulunmuştur. CK-MB, 10 hastada (%15) gelişte yüksek, 23 hastada (%34) ise dördüncü saatte yüksek bulunmuştur. Elde ettiğimiz sonuçlara göre H-FABP, miyoglobinden birinci saatte (%97.6-%85.4) ve dördüncü saatte daha sensitif (%97.6-%90.2), hem 1. saatte (%38.5-%34.6) hem de 4. saatte (%88.5-%73.1) daha spesifik bulunmuştur. H-FABP ile CK-MB karşılaştırıldığında ise sensitivite oranları her Msinin de 1. ve 4. saatte %97.6'dır. Spesifite oranlan ise H-FABP için birinci saatte %38.5 iken, CK-MB için %34.6 olarak saptanmıştır. Dördüncü saatte ise her ikisinin de spesifite değerleri %88.5 olarak belirlenmiştir. Elde ettiğimiz veriler ve literatürdeki diğer pek çok geniş kapsamlı çalışmalar ışığında, miyoglobin ve CK-MB yerine H-FABP ile cTnT veya cTnl kombinasyonunun akut koroner sendromların erken ve geç dönem tanısında daha ideal ve yararlı olduğu kanısına varıldı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çavuş Y.U. The Role of Heart-Type Fatty Acid Binding Protein ( H-FABP) in early diagnosis of ACUTE Coronary Syndromes. Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Emergency Medicine Thesis, Ankara/ 2005 Rapid diagnosis and management of acute coronary syndromes, one of commonest etiologies of chest pain which can be life-threatening, is crucial in regard of mortality and morbidity.The aim of this Study is to determine the cardiospecifity and sensitivity of H-FABP against myoglobin and CK-MB in Early diagnosis of acute coronary syndromes. This Study has been conducted in adult emergency department of Hacettepe University prospectively in 67 adult patients admitted with typical chest pain and diagnosed to have an ACS within the first hour from the onset of symptoms.H-FABP has been measured at 1st and 4th hours by means of qualitative bedside kits.The results have been assessed comperatively with other cardiac markers ( CK-MB, myoglobin, troponin T) which are used in routine clinical practice every 4 hours.H-FABP was positive in 11 ( 16 %) of and negative in 56 ( 83 %) of 67 patients at the first hour.lt was positive in 24( 36 %) and negative in 43 (64%) patients at the fourth hour.In eleven ( 16%) of these patients H-FABP was found positive at both first and fourth hours whereas in 13 of them ( 20 %) it was negative at the first hour and positive at the fourth hour. On the other hand, myoglobin was high at the first hour in 7 ( 10 % ) patients while it was high at the fourth hour in 22 ( 32%>) patients.CK-MB was high on admission in 10 ( 15 %) patients while it was high at the fourth hour in 23 ( 34 %) patients. Our results demonstrated that H-FABP is more sensitive and spesific than myoglobin both at first (sensitivity 97.6 %-85.4 % ; specifity 38.5 %- 34.6%) and fourth hour (sensitivity 97.6 %-90.2 % ; specifity 88.5 %- 73.1% ). When compared with CK-MB, sensitivity of H-FABP was equal to that of CK-MB and was 97.6 %.Specifity for H-FABP at the first hour was 38.5 % while it was 34.6% for CK-MB, and it was 88.5 % for both of the markers at the Fourth hour. In the light of our data and literature on this subject it may be suggested that using combination of cTnT and cTnT I with H-FABP instead of CK-MB and myoglobin may be more ideal and useful in early and late diagnosis of acute coronary syndromes.