Septoplasti ve konka rf yapılan hastaların bir yaşam kalitesi ölçeği olan nose sıkalası ile değerlendirilmesi
Evaluation of patients with septoplasty and conca rf with nose scale, a quality of life scale
  1. Tez No: 747191
  2. Yazar: ÖZGÜR KARAMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KIRIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Nazal obstrüksiyon semptomu KBB kliniğinde sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Toplumun %25'inden fazlası alerjik olmayan burun tıkanıklığından şikayet ederler. Bu şikayet'e en sık sebep olan patoloji ise nazal septum deviyasyonudur( DSN ). DSN burunda en sık görülen deformitedir. Bilgisayarlı tomografi ( BT ) ile yapılan bir çalışmada insidansı %40 olarak bulunmuştur. DSN'nin tedavisi septoplastidir. 1992 yılında yapılan değerlendirmede septoplasti Amerika da otolaringoloji kliniklerinde en sık yapılan 3. ameliyat, konka cerrahisi ise en sık yapılan 8. Operasyondur. Toplumun %42'sinde septum deviyasyonu ve kompenzatuer konka hipertrofisi mevcuttur. Ancak bunların sadece dörtte birinde burun tıkanıklığı semtomu bulunmaktadır. Bu durum burun tıkanıklığı tedavisindeki en önemli problemdir. Burun fonksiyonlarını güvenli bir şekilde değerlendirmek için 100 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalarla çok önemli objektif yöntemler geliştirilmiştir. Ancak bu geliştirilen objektif yöntemlerin bulgularıyla, hastaların subjektif burun tıkanıklığı şikayetleri arasında çok az korelasyon olduğu yapılan literatür çalışmalarında izlenmektedir. Sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi 1970 lerde ortaya atılmış bir terimdir. Kişinin yapılan tedaviden hoşnutluğunu temel alır. Amerikan Otolaringoloji Akademisi, Nasal Obstruction Symptom Evaluation (NOSE) olarak bilinen hastalık sipesifik burun tıkanıklığı için kullanılacak sıkalayı geliştirmiştir. Bu onaylanmış sıkala burun tıkanıklığı tedavisi için yapılan konka cerrahili veya konka cerrahisiz septoplasti operasyonularının etkinliğini değerlendirmek için çalışmamızda kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı: Septoplasti veya septoplasti+bilateral alt konka RF yapılan hastaların, operasyon öncesi ve sonrasında, hastalığa spesifik yaşam kalitelerinin, son derece pratik ayrıca maliyet fayda oranı çok yüksek olan NOSE skalası kullanılarak değerlendirilmesi, lokal ve genel anestezi sonuçlarının karşılaştırılarak operasyonların hangi anestezi tipi ile daha başarılı olduğunu inceleyip sonuçları istatistik kullanarak analiz etmektir. Hastalar Nisan 2008-Mart 2010 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kulak Burun Boğaz Kliniğine burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran, nazal septal deviasyonu veya nazal septal deviyasyon+alt konka hipertrofisi olan ve hastanemiz ameliyathanesin de genel ya da lokal anestezi ile septoplasti veya septoplasti+RF yapılan 329 hasta arasından seçilmiştir. Özellikleri uygun olan ve çalışmaya katılabilen178 hasta üzerinde araştırma yapılmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası NOSE sıkalası ile hastalar değerlendirilmiş ve burun ameliyatlarında çok kıymetli olabilen faktörler incelenmiş, başarımıza ışık tutabilecek sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim in this study was to evaluate effectiveness of septoplasty and septoplasty+bilateral inferior tirbunates rf (Radio Frequency ablation) according to the type of operation, age group of patients, gender of patients, time of control period by using Nose Scale. Material and Method: Prospective observational study was undertaken in otolaryngology department of training hospital.Using NOSE scale, the study prospectively compared result of septoplasty only and septoplasty with tirbunate RF in the treatment of nasal obstruction caused by combination of septal deviation and turbinate hypertrophy. Patients were divided into two groups. First group had only septoplasty and second group had septoplasty with inferior tirbunate RF. Two types of operation general and local anesthesia were applied. To review clinical success, all patients were controlled at the 1st week, 1st month and 3rd month. Results: A hundred seventy-eight adult patients (Male/Female: 128/51) with chronic nasal obstruction complaint were enrolled in this prospective study. Our data demonstrated significant improvement from baseline after 24 months for the NOSE scores in both the septoplasty septoplasty with inferior tirbunate RF groups. No statistical difference was noted in the amount of postoperative improvement between the two treatment groups (P=0.306). No significant difference was observed between general and local anesthesia with respect to patients' preop and postop mean (p>0.05).