Döner tip yatay milli toprak işleme aletlerinin çalışma karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of the working characteristics of axial rotary tillers
  1. Tez No: 16538
  2. Yazar: GALİP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DONER TIP YATAY MİLLİ TOPRAK İŞLEME ALATLERININ ÇALIŞMA KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ Galip ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR 1991, Sayfa: 73 Jüri: Doç. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR : Prof.Dr.şinasi YETKİN : Prof.Dr. Rahmi KESKİN Bu çalışmada üç değişik rototiller tarla koşullarında denenerek, güç gereksinimleri, topraktaki etkileri, yakıt tüketimi ve iş verimi değerleri araştırılmıştır. Aletlerden ikisi kama parmaklı olup iş genişlikleri 1.80 m ve 2.20 m'dir. Üçüncü alet ise düz bıçak tipinde işleyici organa sahiptir. Dipkazan ünitesi bulundur maktadır ve iş genişliği 2.10 m'dir. Değişken parametreler çalışma hızı, rotor devri ve tarla koşuludur. 2.7 ve 4.3 km/h çalışma hızları ile anız ve pullukla sürülmüş tarla koşullarında, kama parmaklı aletlerde 209, 326 ve 410 1/min rotor devirlerinde, sabit devirli düz bıçaklı alette ise 198 1/min rotor devrinde çalışılmıştır. Orta Anadolu'da ilkbahar sonlarında % 14 nem içeri ğindeki tın tekstürlü, bileşiminde % 36 kum, % 21 kil, % 43 silt bulunan toprakta 10-12 cm iş derinliğinde çalışılarak, değişik testlerdeki ağırlıklı ortalama çap değerleri saptanmış, aletlerin kuyruk mili gücü ve çeki gücü gereksinimi ölçülerek diğer güç bileşenleriyle bir-likte toplam motor gücü gereksinimleri belirlenmiş, değişimler incelenerek karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Ağırlıklı ortalama çap değerleri, kama parmaklı aletlerde 36-15 mm, düz bıçaklı alette 32-18 mm arasın dadır. Rotor devri arttıkça, topraktaki parçalanma art makta, hız arttıkça azalmaktadır. Rotor devri arttıkça güç ihtiyacı artmaktadır, yüksek hız koşulunda yaklaşık % 27 daha fazla güç tüketimi olmaktadır, anız koşulunda ise sürülmüş yere göre yaklaşık % 10 daha fazla güç gerekmektedir. Toplam motor gücü gereksiniminin en büyük bölümünü kuyruk mili gücü oluşturmaktadır. Toplam motor gücünün kama parmaklı aletlerde % 70-80' i, düz bıçaklı alette ise % 55-75 'i kuyruk mili gücüdür. Kama parmaklı aletlerin çeki gücü gereksinimi önemsenmeyecek düzeydedir. Düz bıçaklı alette ise küçük değerlerdedir. Genel olarak, aletlerin gereksinim duyduğu kuyruk mili gücü arttıkça, çeki gücü gereksinimi azalmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Rototiller, döner tip toprak işleme aletleri, toprak_ işleme, tohum yatağı hazırlığı, toprağın parçalanma derece si, aletlerin güç gereksinimi, kuyruk mili gücü, çeki gücü, yakıt tüketimi, iş verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE WORKING CHARACTERISTICS OF AXIAL ROTARY TILLERS Galip ÖZTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Assoc. Prof. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR 1991, Page: 73 Jury: Assoc. Prof. Dr. İbrahim ÇİLİNGİR : Prof.Dr.şinasi YETKİN : Prof.Dr. Rahmi KESKİN In this study, three types of rotary tiller were tested in the field conditions, their power requirements, working effects, fuel consumption and area coverage values were investigated. Two of implements have wedge tine and their working widths are 1.80 m and 2.20 m, the third implement has rotating tool in straight knife form and its working width is 2.10 m. Varient parameters are working speed, tool rpm and field conditions. With working speeds 2.7 km/h and 4.3 km/h have been studied in the stubble and ploughed field conditions, with rotary tillers which have wedge tine in 209, 326 and 410 1/min tool rpm's, with rotary tiller which has straight knife in 198 1/min tool rpm. Having studied in 10-12 cm working depth in the soil has loamy texture with composition 36 % sand, 21 %VI clay 43 % silt and % 14 moisture content in latest spring, weighted average diameter values in the various tests were determined, turning power requirements and tractive power requirements of the implements were measured, total engine power requirements together the other power components were determined, comparatively evaluations were done examining the variations.. Weighted average diameters are between 36 mm-15 mm with wedge tine rotary tillers, 32 mm-18 mm with straight tine rotary tiller. With increasing tool rpm, working effect increases, with increasing working speed working effect decreases. With increasing tool rpm the power requirement also increases the power requirement is 27 % higher in the faster working speed than slow speed, 10 % higher in the stubble than ploughed condition. The geratest part of total engine power requirement is turning power. In the wedge tine rotary tillers 70-80 %, in the straight tine rotary tiller 55-75 % of total engine power is turning power. Tractive power of the wedge tine rotary tillers is unimportant level, tractive power of the straight tine rotary tiller is lower level if the turning power of implements, has been increased the tractive power has been decreased. KEY WORDS: Rotary tiller, PTO-driven machines with rotating tools, Tillage, Seedbed Prepara tion, working effect, power requirement, turning power, traction power, fuel consumption, area coverage.