Tarla koşullarında yonca kurutulmasında kullanılacak bir ezme makinasının tasarımı
The design of a hay crusher for alfalfa drying in field conditions
- Tez No: 16539
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ARİF EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARLA KOŞULLARINDA YONCA KURUTULMASINDA KULLANILACAK BÎR EZME MAKİNASININ TASARIMI Hakan R. KAVRUK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalx Danışman: Prof. Dr. Mehmet Arif EROL 1991, Sayfa: 48 Jüri: Prof. Dr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. Şinasi YETKİN Prof. Dr. Musa AYIK Bu araştırma, 1991 yılında A.Ü. Ziraat Fakültesi“Kenan Evren”Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yapılmıştır. Bu çalış mada, yonca hasadında kullanılan mekanizasyon zincirinin bir halkasını oluşturacak olan ezme makinasının tasarımı ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, ilk biçimden sonra yoncanın kuruma işleminin hızlandırılarak biçim ile balyalama iş lemleri arasında geçen, tarlada kuruma süresinin en aza indi rilmesidir. Bu amaçla ; öncelikle, boru konstrüksiyon üzerine biri kauçuk kaplı, diğeri belirli aralıklarla çelik profiller yerleştirilmiş iki adet merdane, ezme makinasının ezici ünite sini oluşturacak ve makina üzerinde üst üste çalışacak şekilde iltasarlanmış ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan tarla de nemeleri sonucunda ezme işleminin, yoncanın tarlada kuruma sü resini, ezilmemiş yoncaya göre % 25 oranında kısalttığı sap tanmıştır. Tarlada kuruma süresinde saptanan bu kısalma, özel likle ilk biçimde, iklim koşullarının olabilecek olumsuz etki lerinin, en alt düzeye indirgenmesine yardımcı olacaktır, ül kemizde, ilk biçimin yapıldığı aylarda, yoğun yağışların ol duğu bölgelerde ve özellikle geniş alanda yonca tarımının ya pıldığı alanlarda, biçilen yoncaların tarladan kaldırılması gecikmektedir. Bu da, gerek ürün miktarının gerekse kalitesi nin düşük olmasına neden olmaktadır. Araştırmanın sonunda gerçekleştirilen ve kuruma süre sini % 25 oranında kısaltan ezme makinasının kullanımının yay gınlaşması sonucunda, ürün miktarının ve kalitesinin yüksele ceği söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Yonca, Şartlandırıcılar, Eziciler, Kıvırı- cılar, Ot Kayıpları, Şartlandırma metodları ili
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DESIGN OF A HAY CRUSHER FOR ALFALFA DRYING IN FIELD CONDITIONS Hakan R. KAVRUK Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor :. Prof.Dr. Mehmet Arif EROL 1991, Page: 48 Jury' :. Prof. JDr. Mehmet Arif EROL Prof. Dr. fînasi 'YETKİN Prof. Dr. Musa AYIK This study was made at. -“”Kenan Evren" Researching Farm of Faculty of Agriculture, Ankara University. In the present study, a chursher which was used for alfalfa harvesting was designed and constructed. The purpose of the study is to dec rease the drying time of alfalfa between cutting and baling processes on the field after first cutting. To do that, two roller were put on the pipe. One of them was clothed by rub ber and the other was covered by prof iled-steel at same cer-? tain distance from eachother. They were the chnrshlng unit of the machine and designed to be on it, working on eachother. The churshing process decreased 25 % of the drying time of the ivalfalfa on the field than that of non-chursed. This short dry ing time may also help to decrease any effects that come from the climate. Since alfalfa is not collected right after the first cutting especially at the large harvesting area that has a lot of rain, it causes the decrease of both the yield and the quality of the product in Turkey..As a consequence, it is supposed that if the chursher which decreases the drying time of alfalfa is used commonly the quality and the quantity of the product can be increased. KEY WORDS: Alfalfa, Contitioners, Crushers, Crimpers, Hay Loss es, Conditioning Methods.