Akciğer kanserlerinde plazma homosistein, vitamin B12 ve folik asit düzeyleri
Plasma homocysteine, vitamin B12 and folic acid levels in lung cancers
  1. Tez No: 165405
  2. Yazar: DİDEM TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİM BAŞOL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akciğer Kanserlerinde Plazma Homosistein, Vitamin B12 Ve Folik Asit Düzeyleri Folat, B12 ve B6 gibi B grubu vitaminler, DNA sentez ve metilasyonunda çok önemli olan bir karbon grubu transferinde koenzim olarak görev alırlar. Bu nedenle B vitaminleri ve homosistein (Hey) metabolizması ile ilgili bozuklukların kanser oluşumu ile ilişkili olabileceği düşünülmüştür. Biz bu çalışmada, akciğer kanserli hastalarda plazma Hey, B12ve folik asit düzeylerini tespit etmeyi ve Hcy'in akciğer kanserinde yükselip yükselmediğini ortaya çıkarmayı amaçladık. Bu çalışmada Mart-Eylül 2004 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi iç Hastalıkları ABD Medikal Onkoloji Kliniği'ne veya Göğüs Hastalıkları ABD Kliniği'ne başvuran ve akciğer kanseri tanısı konan toplam 40 erkek hasta alındı. Herhangi bir malin hastalığı veya plazma Hey düzeylerini etkileyecek bir hastalığı olmayan ve Hey düzeylerini etkileyebilecek bir ilaç almayan, yaşı vaka grubuna uygun 40 sağlıklı erkek, kontrol grubu olarak seçildi. Akciğer kanserli hastaların demografik özellikleri ve kanserin histolojik tipi ile evresi kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarından alınan kan örneklerinde Hey, vitamin B12 ve folat düzeyi çalışıldı. Akciğer kanserli hastaların ortalama yaşı 58,7±9,9 idi. Olguların hepsi sigara içiyordu. Günlük sigara tüketimi ortalama 2±0,7 paket/gün ve sigara içilen yıl süresi ortalama 30±11 yıl idi. Histolojik kanser tipi olguların %55'inde skuamoz hücreli, %35'inde adenokarsinom ve %10'unda küçük hücreli idi. Olguların %20'si evre IA, %20'si evre IB, %2,5'i evre IIA, %10'u evre IIB, %12,5'i evre IHA, %20'si evre IIIB ve %15'ievrelVidi. Akciğer kanseri olan hastalarda ortalama Hey düzeyi 15,3±7,3 umol/l iken kontrol olgularında 9,8±2,6 umol/l idi. Akciğer kanserli olgularda Hey düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti 4p
Özet (Çeviri)
Plasma Homocysteine, Vitamin B12 and Folic Acid Levels in Lung Cancers Group B vitamins such as folate, B12 and B6 work as a coenzyme in the transfer of one-carbon moieties that very important in DNA synthesis and methylation. For this reason, disorders in the metabolism of B vitamins and homocysteine (Hey) have been hypothesized to be associated with carcinogenesis. We aimed in this study to d etermine p lasma H cy, B 1 2 a nd folate I evels i n p atients w ith I ung c ancer a nd to reveal whether Hey increases in lung cancer or not. Forty male patients with lung cancer, who submitted to Atatürk University Medical Oncology and/or Chest Disease Clinic between March and September 2004, were included in this study. Age-matched forty healthy males who had not malignant disease or had not received any drug affecting plasma Hey levels were selected as control group. Demographic characteristics of the patients and histologic type of carcinoma and clinical stage were recorded. Hey, B12 and folate levels were measured in the samples obtained from the patients and controls. Mean age of the patients with lung cancer was 58.7±9.9. All the patients were cigarettes smokers. Mean daily consumption of cigarettes was 2±0.7 packs and mean number of years of smoking was 30±1 1 years. Histologic type of carcinoma was found to be squamous cell carcinoma in 55%, adenocarcinoma in 35%, and small cell carcinoma in 10% of the cases. Clinical stage was stage IA in 20%, stage IB in 20%, stage IIA in 2.5%, stage IIB in 10%, stage IIIA in 12.5%, stage 1MB in 20%, and stage IV in 15% of the cases. Mean Hey level was 15.3±7.3 umol/l in the patients with lung cancer while 9.8±2.6 umol/l in controls.