Kronik obstrüktif akciğer hastalığında formoterol, teofilin ve bu ilaçların kombine kullanımının solunum fonksiyonlarına, egzersiz toleransına ve yaşam kalitesine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of effects to pulmonary functions, exercise tolerance and quality of life in use of formoterol, theophylline and both of them combination in copd
  1. Tez No: 165409
  2. Yazar: SUAT KİRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARZU MİRİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI ÖZET KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞINDA FORMOTEROL, TEOFİLİN VE BU İLAÇLARIN KOMBİNE KULLANIMININ SOLUNUM FONKSİYONLARINA, EGZERSİZ TOLERANSINA VE YAŞAM KALİTESİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan hastalar, şikayetleri olmadığı zaman stabil kabul edilir. Stabil dönemde tedavinin temelini bronkodilatör ilaçlar oluşturur. Basamaklı ilaç tedavisi ilkesine göre hastanın semptomlarına, solunum fonksiyonlarına ve yan etkilere göre bireysel tedavi düzenlenir. Son zamanlarda egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesindeki değişimler de tedavinin takibinde önemli olmaktadır. Biz bu çalışmamızda stabil KOAH'lı hastalarda Teofilin, formoterol ve bu iki ilacın kombine kullanımı ile hastaların solunum fonksiyon testleri, egzersiz testleri ve yaşam kalitesine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 6'sı kadın ve 27'si erkek olmak üzere toplam 33 hasta alındı. Hastalar 39 ile 78 yaşları arasında ve yaş ortalaması 59 idi. Hastalarda ek olarak kalp hastalığı, yürümelerini engelleyecek fiziksel bozukluk ve ortopedik hastalık yoktu. Hastalara ilk başvurularında Solunum Fonksiyon Testi (SFT), Yürüme testi (Shuttle Walking Test=SWT) ve Yaşam kalitesini değerlendirmek için Saint George's Respiratory Questionnare anketi uygulandı. Elde edilen sonuçlar bazal değerler olarak alındı. Bundan sonra hastalar birer aylık 3 evreye ayrılarak toplam 12 hafta tedaviye alındı. 1. evre de sabah akşam toplam 400 mg yavaş salınımlı teofilin + sabah akşam plasebo formoterol, 2.evre de sabah akşam toplam 24 mcg kuru toz formoterol + sabah akşam toplam 400 mg yavaş salınımlı teofilin, 3.evre de sabah akşam toplam 24 mcg kuru toz formoterol + plasebo teofilin verildi. Her evre sonunda hastalara SFT, WT ve SGRQ anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY THE COMPARISON OF EFFECTS TO PULMONARY FUNCTIONS, EXERCISE TOLERANCE AND QUALITY OF LİFE İN USE OF FORMOTEROL, THEOPHYLLINE AND BOTH OF THEM COMBINATION İN COPD The patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) are accepted as stable when they had no complaint. Bronchodilator therapy underlies of the treatment in stable period. In stepwise approach, the treatment is adjusted according to the symptoms of patient, respiratory functions and side effects. Recently, the changes on exercise capacity and quality of life (QoL) are important in follow up of the treatment. In our present study, we aimed to investigate the effects of slow-release theophylline (SRT), formoterol and the combination of these two drugs on respiratory function, exercise test and QoL in patients with stable COPD. Totally 33 patients, 6 female and 27 male, were included the study. Their ages were between 39 and 78 with average age of 56. The patients had no associated condition such as cardiac disease, physical or orthopedic disabilities, which are restricting walking. In first exam, all patients were performed pulmonary function test (PFT), Shuttle walking test (SWT) and Saint George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) to evaluate QoL. The results were taken as baseline values. Hereafter the patients were treated during following twelve weeks with a month intervals dividing into three stages. They were treated with 200 mg of SRT plus placebo formoterol (Fp), twice daily in first stage; were treated with 12 meg of formoterol plus 200 mg of SRT twice daily in second stage; and were treated with 12 meg of formoterol plus placebo theophylline twice daily in third stage. At the end of every stage, the patients were undergone PFT, SWT and SGRQ.