Koah'lı hastalardaki değişik tedavi kombinasyonlarının klinik ve laboratuvar parametrelere etkisi
Effects of different combined bronchodilator therapies on airway inflammation in copd
  1. Tez No: 747749
  2. Yazar: ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik ilerleyici hava yolu obstrüksiyonu ve inflamasyon ile karakterizedir. Sadece birkaç çalışma KOAH'lı hastalarda bronkodilatör tedavisinin hava yolu inflamasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Amaç: Bu çalışmanın amacı KOAH'ta farklı bronkodilatör tedavi kombinasyonlarının hava yolu inflamasyonu üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Yöntemler: Çalışmaya 30 KOAH'lı hasta ve sigara içmeyen 10 sağlıklı birey dahil edildi. KOAH hastaları rastgele üç gruba ayrıldı. Grup 1, 2 ve 3 sırasıyla 12 hafta boyunca ipratropyum bromür artı formoterol (IP + FOR), teofilin artı ipratropyum bromür (IP + THEO) ve formoterol artı teofilin (FOR + THEO) ile tedavi edildi. Tedavi öncesi ve sonrası solunum fonksiyon testleri yapıldı, arter kan gazı analizi için kan alındı ​​ve balgam indüklendi. İndüklenmiş balgam toplam ve diferansiyel hücre sayıları, serum ve interlökin (IL)-8, tümör nekroz faktörü (TNF)-alfa ve lökotrien (LT)-B4 dahil olmak üzere balgam enflamatuar belirteçleri ölçüldü. Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, KOAH hastalarında toplam balgam hücre sayısı, nötrofil sayısı, balgam ve serum inflamatuar belirteç düzeyleri anlamlı olarak daha yüksekti. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamasına rağmen, tedavi sonunda her üç tedavi grubunda da inflamatuar parametrelerin önemli ölçüde azaldığı bulundu. Toplam hücre sayısı: IP + FOR grubunda 2.4 +/- 0.9'a karşı 1.28 +/- 0.5 x 10(6)hücre/g (p < 0.05), 2.32 +/- 0.4'e karşı 1.37 +/- 0.6 x 10( 6)IP + THEO grubunda hücre/g (p < 0.05) ve FOR + THEO grubunda 1.6 +/- 0.8 x 10(6)hücre/g'ye karşı 3.05 +/- 1.3 (p < 0.05). Balgam IL-8 seviyeleri: IP + FOR grubunda 1738.5 +/- 292'ye karşı 848 +/- 262 ng/L (p < 0.05), IP'de 1543.2 +/- 378'e karşı 800,2 +/- 224 ng/L + THEO grubu (p < 0.05) ve 1561.2 +/- 412'ye karşılık 815.7 +/- 259 ng/L FOR + THEO grubunda (p < 0.05). Sonuç: Bronkodilatör tedavilerin farklı kombinasyonları, KOAH'lı hastaların solunum fonksiyon testleri veya arter kan gazı parametrelerinde anlamlı düzelme olmaksızın balgam ve kan IL-8, TNF-alfa ve LTB4 düzeylerinde anlamlı değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is characterised by chronic progressive airway obstruction and inflammation. Only a few studies have evaluated the effects of bronchodilator therapy on airway inflammation in patients with COPD. Objective: The aim of this study was to investigate the effects of different combinations of bronchodilator therapies on airway inflammation in COPD. Methods: Thirty patients with COPD and ten healthy nonsmoker subjects were included in the study. COPD patients were randomly classified into three groups. Groups 1, 2 and 3 were treated with ipratropium bromide plus formoterol (IP + FOR), theophylline plus ipratropium bromide (IP + THEO), and formoterol plus theophylline (FOR + THEO), respectively, for 12 weeks. Pulmonary function tests were performed, blood was drawn for arterial blood gas analyses, and sputum was induced before and after treatment. The induced sputum total and differential cell counts, serum and sputum inflammatory markers including interleukin (IL)-8, tumour necrosis factor (TNF)-alpha and leukotriene (LT)-B4 were measured. Results: When compared with the control group, total sputum cell counts, number of neutrophils, and sputum and serum inflammatory marker levels were significantly higher in COPD patients. Although there were no statistically significant differences among the groups, inflammatory parameters were found to be significantly reduced in all three treatment groups at the end of treatment. Total cell counts were: 2.4 +/- 0.9 versus 1.28 +/- 0.5 x 10(6)cells/g in the IP + FOR group (p < 0.05), 2.32 +/- 0.4 versus 1.37 +/- 0.6 x 10(6)cells/g in the IP + THEO group (p < 0.05), and 3.05 +/- 1.3 versus 1.6 +/- 0.8 x 10(6)cells/g in the FOR + THEO group (p < 0.05). Sputum IL-8 levels were: 1738.5 +/- 292 versus 848 +/- 262 ng/L in the IP + FOR group (p < 0.05), 1543.2 +/- 378 versus 800.2 +/- 224 ng/L in the IP + THEO group (p < 0.05), and 1561.2 +/- 412 versus 815.7 +/- 259 ng/L in the FOR + THEO group (p < 0.05). Conclusion: Different combinations of bronchodilator therapies caused significant changes in sputum and blood IL-8, TNF-alpha and LTB4 levels of COPD patients without significantly improving pulmonary function tests or arterial blood gas parameters.