Kronik obstrüktif akciğer hastalığında trombosit fonksiyonları
  1. Tez No: 22679
  2. Yazar: MEHTAP PASİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YAVUZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IX. ÖZET Sunulan çalışmada, KOAH'lı bireylerde gözlenen hiperkoagülabilite eğiliminde trombositlerin rolleri incelenmiştir. Bu amaçla 40-60 yaş arası 42 hasta ve aynı yaş grubundan 30 sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinden trombosit sayısı, elektriksel impedans yöntemi ile trombositlerin maksimum agregasyon hızı ve maksimum agregasyon şiddeti, luminesans yöntemi ile de trombosit ATP sekresyonlan saptandı. Ayrıca Düke yöntemi ile kanama zamanı tesbit edildi. Sonuçlar Mann-Whitney U ve t testleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Sağlıklı bireylerde ve KOAH olgularında saptanan trombosit sayılan arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p> 0.05). Kanama zamanı ise KOAH olgularında belirgin bir şekilde kısalmış olarak saptandı (p < 0.001). KOAH olgularında ADP ve kollajenle indüklenmiş trombositlerde saptanan maksimum agregasyon hızlan, maksimum agregasyon şiddetleri ve ATP sekresyon yanıtı da kontrol grubuna göre önemli derecede yüksek bulundu (p < 0.001). Kanama zamanı vasküler reaksiyon ve trombositlerin plak oluşturma yeterliliğinde çok önemli bir testtir ve bu test, vasküler olaylarla trombosit sayısı, ve trombosit fonksiyonlarının değişiminden etkilenir. Kanama zamanındaki kısalma, KOAH olgularında trombosit fonksiyonlarında artma olduğu şeklinde yorumlanabilir. Kronik hava yolu obstrüksiyonu varlığında, trombositlerin fragmantasyon basamakları azalır ve yüksek aktiviteye sahip büyük trombositler oluşur. Normalden büyük trombositler, vazoaktif madde salmımmın bir sonucu 85olarak, hemostatik açıdan daha aktiftirler. Çalışmamızda KOAH olgularında trombositierin ADP ve kollajene verdikleri yanıtlar önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. Bulgularımız KOAHlı bireylerde koagülasyon eğiliminde artma olduğu şeklindeki literatür verilerine de uymaktadır. Sonuç olarak, çalışmamızdan elde edilen bulgular KOAHlı olgularda trombositlerde artmış agregasyon ve sekresyon eğilimini açıkça göstermektedir. Bu veriler, çalışmamızın diğer bulgusu kısalmış kanama zamanı ve KOAH olgularında saptanan antioksidan savunma yetersizliği şeklindeki literatür verileri ile birlikte değerlendirildiğinde, trombosit fonksiyonlarmdaki artışın KOAH'lılarda gözlenen hiperkoagülabilite eğilimi ve tromboembolik olaylardan sorumlu olabileceği sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
IX.a. SUMMARY In the presented study the roles of platelets in hypercoagulability tendency that was observed in individuals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) was investigated. For this purpose blood samples have been taken from 42 patients and 30 healthy individuals who were at the age of 40-60 years old. In the samples platelet numbers, maximum aggregation rate and maximum aggregation intensity with the method of electrical impedance and platelet ATP secretions with the method of luminescence were determined. In addition, bleeding time of each individual was timed with Duke method. Statistical differences between mean values were analyzed using Mann-Whitney U and t tests. In healthy individual and patients with COPD, significant differences were not found in platelet numbers statistically (p>0.05). Significant shortening were observed statistically in bleeding times (p< 0.001). In COPD cases, maximum aggregation rate, maximum aggregation intensity and ATP secretion responses of ADP and collagen induced platelets were found significantly high in respect to the control groups (p< 0.001). Bleeding time is a very important test in the vascular reaction and plague formation of platelets. This test is affected by vascular events, the number and the functions of platelets. The shortening of bleeding time may be interpreted by increasing in platelet functions. In the presence of chronic airway obstruction, the fragmentation steps of platelets decreases and big platelets with high activity are formed. Platelets that are bigger than normal are more active in haemostasis as a result of their increased ability vasoactive substances. In our study in COPD cases the responses of platelets to ADP and collagen are found to be increased 87importantly. Our findings agree with the literature data which suggest that there is hypercoagulability in COPD. Resultantly the findings of our study clearly shows that, there is an increased aggregation and secretion in COPD cases. When these data are evaluated with another finding of our study, the decreased bleeding time and literature data that suggest the insufficient antioxidant defense in COPD cases, we can reach the result that the increasing of platelet functions may be responsible of the thromboembolic events and tendency of hypercoagulability that is observed in patients with COPD. 88