Beta talasemili hastalarda osteoporoz ve osteoporoz tedavisinde zoledronik asit kullanımı
Osteoporosis in thalassemia patients and use of zoledronic acid in the treatment of osteoporosis
  1. Tez No: 165428
  2. Yazar: MEHTAP EVRAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Talasemili Hastalarda Osteoporoz ve Osteoporoz Tedavisinde Zoledronik Asit Kullanımı Osteoporoz, uygun transfüzyon ve demir şelasyon tedavisi alan talasemi major hastalarında bile önemli bir morbidite nedeni olmaya devam etmektedir. Bozulmuş osteoblastik fonksiyon ve artmış osteoklastik aktivite, talasemi major hastalarında görülen osteoporoza katkıda bulunan en olası mekanizmalar arasındadır. Bu çalışmanın amacı talasemideki osteoporozda zoledronik asitin etkisini araştırmaktır. Beta talasemi ve osteoporozu olan 38 hastada tedavinin kemik döngüsüne ilişkin biyokimyasal parametreler ve kemik mineral dansitesi (KMD) üzerine etkisi çalışılmıştır. Talasemik hastalar 12 ay süreyle her altı ayda bir 4 mg zoledronik asit ve 0.25 mcg/gün kalsitriol alanlar olmak üzere rastgele iki ayrı gruba ayrılmıştır. Tüm hastalar 1000 mg elemental kalsiyum almışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Osteoporosis in Thalassemia Patients and Use of Zoledronic Acid in the Treatment of Osteoporosis Osteoporosis remains as a prominent cause of morbidity, even in well-transfused and iron- chelated patients with thalassemia major. Impaired osteoblastic function and increased osteoclastic activities are among the possible contributory mechanisms of osteoporosis seen in thalassemia major. The aim of this study was to investigate the effect of zoledronic acid on the osteoporosis of thalassemia. The effects of treatment on biochemical markers of bone remodeling and bone mineral density (BMD) were studied in 38 patients with beta-thalassemia and osteoporosis. Thalassemic patients were randomly divided to receive either zoledronic acid i.v. at a dose of 4 mg every 6 months over 12 months or calcitriol 0.25 meg/day. All patients received 1000 mg of elemental calcium.