Beta talasemi majör ve intermedia hastalarda vitamin D reseptör geni polimorfizmi
Vitamin D receptor gene polymorphism in beta thalassaemia major and intermedia patients
  1. Tez No: 132324
  2. Yazar: AYDA TEZOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Beta Talasemiler otozomal resesif geçiş gösteren genetik hastalıklar arasında dünyada en sık görülenidir. Erken çocukluk döneminden itibaren transfüzyon tedavisi ve selasyon tedavisi gerektiren bir hastalık olup; özel kemik değişiklikleri, anemi, hepatosplenomegali hastalığın karakteristik yapışım oluşturur. Talasemi major hastalarda osteoporoz ve osteopeni görülme riski yüksektir. Osteoporoz çevresel ve genetik faktörlerin etkisi altında olup, kemik mineral yoğunluğu osteoporoz için önemli bir belirleyicidir. Genetik faktörler kemik yoğunluğunun belirlenmesinde önemli olduğu gibi, birçok aday genin kemik kütlesi üzerine etkili olduğu belirtilmiştir. Vitamin D ince bağırsaklardan Ca ve P emilimini düzenleyerek kan Ca seviyesini kontrol eder. Vitamin D reseptörü Vitamin D'nin fonksiyonlarım gerçekleştirmesi için gerekli bir nüklear reseptördür. 12. kromozom üzerinde bulunan Vitamin D reseptör geninde Taq I ve Bsm I polimorfizmleri ve bu polimorfizmlerin kemik kütlesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada 42 Talasemi major ve 8 Talasemi intermedia hastası Taq I ve Bsm I polimorfizmleri açısından tarandığında, Talasemi major hastaların %69 Bb, %1 1 BB, %19 bb, %57 Tt, %33 TT ve %9 tt genotipine sahip olduğu saptandı. Talasemi intermedia hastaların ise %62 Bb, %37 BB, %37 Tt, %25 TT ve %37 tt genotipine sahip olduğu saptandı. Talasemi major ve intermedia hasta grubunda oluşan genotipler kontrol grubu ile kıyaslandığında genotip ve allel sıklığı açısından fark olmadığı gözlendi( p=0.23, p=0.243; p=0.126, p=0.569), (p=0.745, 0.682; p=0.293, p=0.186). Farklı genotipler ile kemik mineral yoğunluğu değerleri kıyaslandığında ise anlamlı bir ilişki bulunmadı(p=0.54, p=0.72; p=0.96, p=0.649)Bunun sonucunda Vitamin D'nin Talasemi hastalarında gözlenen osteoporoz için önemli bir etken teşkil etmediği saptandı. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY P-Thalassaemiais the most common autosomal recessive disease in the world. The disease which is characterized by specific bone alterations, anemia, hepatosplenomegaly, requires regular blood transfusion from early childhood. The risk of osteoporosis and osteopenia is high in thalassaemia major patients.Osteoporosis is under the control of both genetic and environmental factors and bone mineral density is an important determinant of osteoporosis.Not only the genetic influences are important in defining bone mineral density, many candidate genes are also noted to be effective. Vitamin D regulates blood calcium level by mediating intestinal calcium and phosphorus absorption. Vitamin D receptor (VDR) is a nuclear receptor which is required for the action of vitamin D. Taq I and Bsm I polymorphisms of the VDR gene, which is on chromosome 12, and their effects on bone mass are studied.In this study, 42 Thalassaemia major and 8 Thalassaemia intermediate patients were scanned for Taq I and Bsm I polymorphisms.69% Bb, 11%BB, 19%bb, 57%Tt, 33%TT and 9%tt genotype frequencies were found in Thalassaemia major patients. The genotype frequencies for Thalassaemia intermediate patients were 62% Bb, 37%BB, 37%Tt, 25%TT, 37% tt. When all of these results were compared with the results of the control group, there was no significant diffirence for genotype and allel frequencies ( p=0.23, p=0.243; p=0.126, p=0.569), (p=0.745, 0.682; p=0.293, p=0.186). There was no significant difference for bone mineral densities between genotypes, either (p=0.54, p=0.72; p=0.96, p=0.649). 66